Japonya ve Vietnam, uluslararası emniyet meseleleri hususunda işbirliğini artırma kararı aldığı bildiriliyor. Bu kararın pasifikteki uluslararası mücadele mevzuunda önemli bir gelişme olduğu düşünülüyor.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe ve Vietnamlı mevkidaşı Nguyen Xuan Phuc, Tokya’da buluştular. Vietnam’daki deniz güvenliğinin artırılması amacıyla Japonya ile işbirliğine gitmesi, teknoloji transferi, savunma teçhizatı paylaşımını içerek şekilde güvenlik konusunda işbirliğine gidildi.

Güney Çin Denizi’nde vuku bulan gelişmelerin bir uzantısı olarak değerlendirilen bu gelişmeler yoluyla, Çin’in egemenliğindeki statükoyu sarsma amacının güdüldüğü ifade edildi. Vietnam Başbakanı, Çin’in bölgede hakimiyetini dayatmaktan kaçınması gerektiğine yönelik açıklamalarda bulundu.

Japon Başbakan Abe, Japonya’nın hukukun üstünlüğünün gözetildiği hür bir uluslararası ortamın tesisinin amaçlandığını ifade etti.

GERİLİM 1940'LARDAN BERİ SÜRÜYOR

Ayrıca Japonya anlaşma kapsamında Vietnam’a 350 milyon dolarlık yardımda bulunacak. Japonya, Vietnam’ın en büyük destekçisi olduğunu ifade ederek, 1 milyar dolar tutarında kredi sağlanacağını açıkladı.

Çin, Güney Çin Denizi'nde takriben üç milyon kilometrekare genişliğindeki alanın yüzde 80’den fazla bir kısmında egemenlik iddiasında bulunuyor. Pekin, bu savunmasına dayanak olarak 1940’taki haritaları gösteriyor.

Pekin yönetimi Güney Çin Denizi’nde inşa ettiği yapay adalarda hava üsleri ve başkaca tesisler kurarak bölgedeki üstünlüğünü pekiştirmeye çalışıyor. Filipinler, Malezya gibi ülkeler de bölgedeki çatışmaya taraf olan ülkelerden.

Japonya, Çin’in politikasına karşı çıkarak bölgede uluslararası barışa saygı gösterilmesini talep ediyor.