Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lu Kang, gazetecilere verdiği demeçte görüşmenin, Trump'ın şubat ayında Japonya Başbakanı Shinzo Abe'yi ağırladığı, Florida'daki tesiste gerçekleşeceği belirtildi.

Çin: Trump’ın gözünün yaşına bakmayız demişti

BD'de 20 Ocak'ta görevi devralacak seçilmiş Başkan Donad Trump'ın Wall Street Journal'a verdiği röportajda ülkesinin ‘Tek Çin' politikasını değiştirebileceğini söylemesi Pekin'in tepkisini çekmeye devam ediyor.

Çin'in resmi yayın organı China Daily gazetesinin bugünkü başyazısında bu tutum bir kez daha gözler önüne serildi. Makalede, "Trump, Beyaz Saray'ı devraldıktan sonra da ikili ilişkilere vereceği zararı umursamadan Tayvan üzerinden Tek Çin Politikasına yönelik provokatif hamlelerini sürdürürse Pekin'in ona karşı acımasız olmaktan başka çaresi kalmayacaktır" ifadeleri kullanıldı.‘BİR

ÇAYLAK GİBİ KONUŞUYOR

Trump için "Bir çaylak gibi konuşuyor" denilen makalede yaşanacak gerginliğin her iki taraf için de bedeli olacağına işaret edilen makalede, "Ancak müstakbel ABD Başkanı'nın oynadığı ‘Tayvan oyununun' ne kadar özel hassasiyete sahip ve ne kadar ciddi sonuçlar doğurabilecek bir sorun olduğunu anlaması için bu bedellerin ödenmesi kaçınılmaz. Pekin, bu konuda kimsenin gözünün yaşına bakmayacaktır" yorumu yapıldı.

Yazı şu ifadelerle sonlandı: "Önünde sonunda, Tayvan halkı Washington'ın onlar için çalışmadığını anlayacak. Trump, yönetiminin kısa süreli menfaatleri için Tayvan'ı uygun buldu. Bu alçak stratejinin bir sonucu olacak Tayvan kurban edilebilir."

NE OLMUŞTU?

Trump, Wall Street Journal'a verdiği demeçte, "Tek Çin Politikası da dahil birçok konunun Çin ile pazarlık masasına yatırılabileceğini, çözüm için Pekin'in para politikaları ve uluslararası ticaret konusundaki tavırlarının belirleyici olacağını" söylemişti. Pekin yönetimi, Trump'ın başkan seçilmesinin ardından diplomatik teamüllere aykırı olarak Tayvan lideri Tsai Ing-wen ile doğrudan telefon görüşmesi yapmasına da tepki göstermişti. Çin, Trump'ın, ABD'nin 1979 yılından bu yana Pekin yönetimini Çin halkının tek meşru temsilcisi olarak tanıma yönünde izlediği politikayı eleştirmesinden kaygı duyulduğunu vurgulamıştı. Çin'de 1949'da Mao Zıdong'un iktidara gelmesi üzerine bazı hükümet üyeleri, Tayvan'a kaçarak adada bağımsızlık ilan etmiş ve milliyetçi Çin olarak da adlandırdıkları Tayvan'ı kurmuşlardı. Ancak Çin, Tayvan'ın bağımsızlığını kabul etmemiş ve bu adanın kendi eyaleti olduğunu öne sürmüştü. Tayvan'ı sadece 22 ülke tanıyor.

 

Kaynak: Haber7.com