Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Çin’in, Birleşmiş Milletlerin (BM), Kuzey Kore’ye karşı aldığı önlemlere karşı destek olduklarını belirtti.

Bakan Vang, başkent Pekin’de hazırlanan basın toplantısında yaptığı açıklamalarda, Kuzey Kore’nin gerçekleştirdiği son nükleer denemesinde, BM’nin kararlarını hiçe saydığını ve nükleer silahların yayılmasına örnek teşkil ettiğini ifade etti.

Vang, Pekin idaesinin, BM’nin Pyongyang yönetimine karşılık aldığı önlemleri onayladığını belirterek, Kuzey Kore’nin ‘nükleer sorun’u ortadan kaldıracak anahtarın yarısını baskı ve yaptırımlar, diğer kısmını da diyalog ve müzakereler sonucunda gerçekleşeceğini açıkladı.

Bakan Vang, bunların birleşmesiyle birlikte, Kore yarımadasının nükleer sorununun ortadan kaldırılacağını ifade etti.

GÜNEY KORE’DEN GÖZDAĞI

Kuzey Kore, bir kaç gün önce 6.3 şiddetinde depreme neden olan balistik bomba denemesiyle dünya genelinde endişeye yol açmıştı. Kuzey Kore'ye karşı ABD ve Güney Kore ortak bir yol izleyecek. Denemeden sonra çok sert ifadelerde bulunan Güney Kore tatbikatlara daha fazla yoğunlaştı.

Meydana çıkan yeni fotoğraflarda Güney Kore'nin ciddi faaliyetlere girerek büyük bir deniz tatbikatı gerçekleştirdiği görülüyor. Gemilerinden gerçek mermiler ateşleyen Güney Kore, Kuzey Kore'ye korku vermeye çalışıyor.