Çin Devlet Başkanı Çok Sert: Çin'i Bölmeye Çalışanların Cesetlerini Çiğner, Kemiklerini Parçalarız

Çin Devlet Televizyonu CCTV'nin aktardığına göre Şi, "Çin'i bölmeye çalışanların cesetlerini çiğner, kemiklerini parçalarız""Çin'i bölmeye çalışanların cesetlerini çiğner, kemiklerini parçalarız" açıklamasında bulundu.

Çin Devlet Başkanı Çok Sert: Çin'i Bölmeye Çalışanların Cesetlerini Çiğner, Kemiklerini Parçalarız

Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, ülkesini bölmeye yönelik her türlü girişimin "çiğnenmiş cesetler ve parçalanmış kemiklerle son bulacağını" söyledi. Şi ayrıca, "bu girişimleri destekleyen dış güçleri boş hayaller kurmamaları" konusunda uyardı.

Çin Devlet Televizyonu CCTV'ye göre Şi, bu açıklamayı dün Nepal Başbakanı KP Sharma Oli'yi ziyareti sırasında yaptı.

Hong Kong'da Çin yönetimine karşı aylardır protesto gösterileri yapılıyor. Pekin, Uygur Türklerine yönelik muamelesi nedeniyle de ABD ve diğer ülkelerin baskısıyla karşı karşıya.

22 yıl aradan sonra Nepal'i ziyaret eden ilk Çin lideri olan Şi'nin hafta sonunda geldiği Katmandu'da iki ülke arasındaki demiryolu bağlantılarının genişletilmesini de öngören bir dizi anlaşma imzalaması bekleniyor.

Nepal Başbakanı Oli de açıklamasında ülkesinde Çin karşıtı faaliyetlere izin vermeyeceklerini ifade etti.

"CESETLERİNİ ÇİĞNER, KEMİKLERİNİ PARÇALARIZ"

ABD Başkanı Donald Trump, Hong Kong'da protestoların bastırılması sürecinde "kötü bir şey olması halinde" Çin'le müzakerelerin zorlaşacağını söylemişti.

ABD geçen hafta Pekin'in Şincan bölgesindeki Müslüman azınlığa muamelesi nedeniyle de 28 Çin şirketini kara listeye almıştı.

Çin'in bölgede bir milyondan fazla kişiyi "radikalleşmelerini" önlemek için "yeniden eğitim" adı altında gözetim kamplarında tutması uluslararası tepkilere neden olmuştu.

Konuya ilişkin konuşan Şi, "Çin'i bölmeye çalışanların cesetlerini çiğner, kemiklerini parçalarız" diye konuştu.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri