CIA'dan Çarpıcı Prens Salman İddiası

CIA'in çıkarımlarına göre gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın cinayeti Suudi Taç Prensi Muhammed bin Salman tarafından emredildi.

CIA'dan Çarpıcı Prens Salman İddiası

CIA'in çıkarımlarına göre gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın cinayeti Suudi Taç Prensi Muhammed bin Salman tarafından emredildi. Wahington Post gazetesi, dört isimsiz kaynağı gösterdi. Post yetkilileri, "Görevlilerin yüksek güven duyduklarını söyledikleri CIA'nın değerlendirmesi, Muhammed [bin Salman] 'ı operasyona ilgisinin en kesin kanıtıdır ve bu değerlendirmeler Trump yönetiminin yakın müttefikle olan ilişkilerini koruma çabalarını zorlaştırıyor." dedi. Makaleye göre CIA, Suudi Arabistan'ın ABD Büyükelçisi ve Kaşıkçı ile birlikte prensin kardeşi Khalid bin Salman arasında bir telefon görüşmesi de dahil olmak üzere çok sayıda istihbarat kaynağını inceleyerek sonuca vardı. Adsız kaynaklar gazetecinin Halid Kaşıkçı’ya, evlenmek için ihtiyaç duyduğu belgeler için Suudi Arabistan İstanbul Konsolosluğuna gitmesi gerektiğini ve güvenli olacağını garanti ettiğini söyledi. Post, “Halid'in Kaşıkçı’nın öldürüleceğini bilip bilmediği belli değil, fakat ABD’nin istihbaratına göre abisini arayarak kendisini tanıyan insanlara bir çağrıda bulundu.” diye yazdı.

Washington'daki Suudi Büyükelçiliği sözcüsü Fatimah Baeshen, CIA’in Halid ve Kaşıkçı hakkında iddia ettiği değerlendirme yanlıştır" diyerek "yapılan çağrılarda Türkiye'ye gitmekle ilgili herhangi bir şey" tartışılmadığını söyledi.

Washington Post’a sıkça katkıda bulunan Kaşıkçı, 2 Ekim’de İstanbul’daki Suudi Konsolosluğu’nda öldürüldü. Suudi Arabistan, suçlamaları reddettikten birkaç hafta sonra, Kaşıkçı’nın konsolosluk içinde öldürüldüğünü itiraf etti, ancak Suudi kraliyet ailesinin gazeteciyi öldürmek için önceden herhangi bir komplo kurmadığını iddia etti.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR