Cezayir'de 'Buteflika Rejimi Temsilcileri' Protesto Edildi

Cezayir'de rejimin eski temsilcilerine yönelik protesto gösterileri, 30. haftasında binlerce kişinin toplanmasıyla çok sayıda şehirde gerçekleşti.

Cezayir'de 'Buteflika Rejimi Temsilcileri' Protesto Edildi

Cezayir'in çok sayıda noktasında eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika zamanınsa görev yapan ve "Buteflika rejimi temsilcileri" olarak isimlendiirlen kişilerin yönetimden uzaklaştırılması isteğiyle gösteri gerçekleştirildi.

Buteflika'yı nisanda istifaya götüren kitlesel halk protestoları, binlerce kişinin katılımıyla 30'uncu haftasında da başkent Cezayir olmak üzere Vahran,Tizi Vuzo, ve Konstantin gibi kentlerde jız kesmeden sürdü.

Eski rejim temsilcileriyle hiçbir şekilde diyalog istemediklerini ifade eden eylemciler, "çetelerle seçime hayır", "durmayacağız" ve "köklü bir rejim değişikliği istiyoruz" diyerek sokakları doldurdu.

Cezayir Genelkurmay Başkanı Ahmed Kayid Salih, çarşamba günü yaptığı konuşmada, "Daha önce cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hızlı bir şekilde yapılması gerektiğini konuşuyorduk. Şimdi ise seçimlerin belirlenen tarihlerde gerçekleşeceğine eminiz." şeklinde konuşmuştu.

Öte yandan, Cezayir'de Parlamentonun İkinci Kanadı, seçim kanununda değişiklik öngören iki yasa tasarısını onayladı.

Seçim kanunundaki değişikliğin Anayasa Konseyinin onaylamasından sonra resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri