Coğrafi bakımdan çok uzak bir noktada yer almasına karşın nüfusunun çoğunluğu müslümanlardan oluşan Kuzey Afrika ülkesi Cezayir, Katar krizine müdahil olarak anlaşmazlıkların taraflar arasında diyalog yoluyla aşılması gerektiği yönünde çağrıda bulundu.
İyi komşuluk ilişkilerinin öncelenmesi gerektiğinin belirtildiği açıklamada, diyalog temelli bir ilişki inşasının elzem olduğu dile getirildi.
Cezayir Dışişleri Başkanlığı’nın sunduğu beyanata göre, devletlerin kendi aralarındaki sorunların varlığının doğal olduğu, ancak bu doğal problemlerin diplomatik ambargolar yoluyla çözülme girişiminin meseleyi daha da girift kılmaktan başka bir niteliğinin olmadığı dile getirildi.

KARŞILIKLI SAYGI VE RASYONEL POLİTİKA ÖNEMLİ

“Cezayir, devletlerin kendi egemenliklerine sahip bulunmalarını desteklemekte, karşılıklı saygı ilkesine önem vermekte ve iç işlerine müdahale etmeksizin karşılıklı ilişkilerin sürdürülmesinden yanadır.” ifadeleri yer aldı.

Ayrıca, Cezayir’in Arap devletlerinin eninde sonunda rasyonel kararlar alarak attıkları adımların niteliğini olumlu yönde değiştireceklerine inandığı belirtildi.

Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır ve Yemen dün sabah yapılan resmi açıklamalara göre Katar’ı teröre yardım etmekle itham etmiş ve bu sebeple aralarındaki diplomatik ilişkilerin sonlandırıldığını açıklamış. Ayrıca, Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn Katar’ın hava sahalarına giriş yapmasını yasakladılar. Katarlı diplomatların 48 saat içinde kendi ülkelerine dönmesi gerektiği dile getirilmişti.