17 Temmuz 2019
  • Istanbul 23°
  • Ankara 23°
  • Izmir 25°
İmsak 03:46
Güneş 05:39
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:41
Yatsı 22:26
BIST98.028
Dolar5,7091
Euro6,4196
Altın258,66

Çevre Bakanları G7'de Bir Araya Geldi

G7'de Çevre Bakanları buluştu.

Çevre Bakanları G7'de Bir Araya Geldi

Dünya iktisadi yapısının yüzde 60'ında ağırlığı olan endüstriyelleşmiş ülkelerin buluştuğu G7 toplantısında çevre bakanları, dönem yöneticiliğini sürdüren İtalya'nın öncülüğünde buluştu.

Almanya, ABD, Kanada, Fransa, İngiltere, Japonya, İtalya ve Avrupa Birliği'nin (AB) çevre görevlileri, yönetilebilir gelişme, çevreci iktisat, global ısınma, Paris İklim Uzlaşması, Afrika, okyanuslardaki atıklar, kalkınma bankalarının görevleri hususlarındaki meseleleri tartışmak adına İtalya'nın Bolonya şehrinde bir araya geldi.

Zirve sırasında, ABD Başkanı Donald Trump'ın ABD’nin Paris İklim Uzlaşması’ndan cayması gerektiğini ilan etmesi sonrasında vuku buldu.

“ÇEVRECİ EKONOMİ SÜRDÜRÜLEBİLİR İLERLEMENİN ANAHTARIDIR”

İtalya'nın Çevre Bakanı Gian Luca Galletti, zirvenin başlangıcında, "Dünya kamuoyu, G7 buluşmasında sorumluluklarımızı yerine getirmemizi umuyor" şeklinde açıklama yaptı.

"Çevre meselesi, iktisadi alandan farklı değerlendirilemeyecek bir konudur" şeklinde görüş bildiren Galletti, zirvenin devamlılık arz eden önü açık bir istikbal tasarlanabilecek uygun bir nitelik taşıdığını dile getirdi.

Kanada Çevre Bakanı Catherine McKenna da Paris İklim Uzlaşısı'nı iyi bir anlaşma olarak niteledi, "Bu uzlaşı, ekonomiye çevre dostu yeşil ilerleme perspektifiyle yaklaşıldığında ne denli ileri hamleler atılabileceğini kanıtlayacaktır.” şeklinde ifadelere yer verdi.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri