Almanya'da 24 Eylül'de yapılacak genel seçimlerden önce bu ülkedeki Türk kökenli seçmenlere, "Türkiye düşmanı" olarak nitelendirdiği Hristiyan Demokratlar, Sosyal Demokratlar ve Yeşiller'e oy vermemeleri için çağrı yapan Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan'a Yeşiller partisinin Eş Başkanı Cem Özdemir'den yanıt geldi.

"BİZİM İÇİN BİR ŞEREF KAYNAĞI"


Almanya'nın batısındaki Manheim kasabası yakınlarında gerçekleştirilen bir termik santral karşıtı eylem esnasında DW Türkçe'ye açıklamalar yapan Özdemir, "Sayın Erdoğan'ın seçim çağrısıyla alakalı yalnızca şunu söylemek istiyorum. İyi ki varız o listede. Olmasaydık zaten hayal kırıklığına uğramıştım. Yani Yeşiller partisinin, Sayın Erdoğan'ın tavsiye etmediği bir parti olması, bizim doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. O listede olmak bizim için bir şeref kaynağı" dedi.

KÜSTAH AÇIKLAMALAR

Almanya' da 24 Eylül tarihinde yapılacak seçimler için siyasi partiler seçim çalışmalarına start verdi. Onlardan biri de Yeşiller Partisi İdi. Parti Eş Başkanı Cem Özdemir, seçimleri kazanma ümidi İle bir taraftan Türkiye' nin iç meselelerine müdahil olmaya çalışırken, diğer taraftan da Türkiye hakkında küstah ve ihanet kokan açıklamalarda bulunuyor.

Bu defa ise, Alman Yeşiller Partisi eş başkanı ve Başbakan Adayı olan Cem Özdemir, Türkiye' den gitmekte olan öğretmenlerin Alman okullarında Türkçe dersi vermelerinin kesinlikle yasaklanmasını istedi. Alman Zeit gazetesine yapmış olduğu beyanda, Recep Tayyip Erdoğan' ın "otoriter dünya görüşü" nün ve milliyetçi anlayışının Alman okullarında sirayet ettirilmesine karşı olduğunu belirten Alman Cem, kendisinin de bu derslere katıldığını belirterek şu ifadelerde bulundu:

"Hepsinden evvel, devleti veya dini sorgulayan sorular sorulmamasını öğrendim. Fakat çocuklar ne kadar isterlerse o kadar soru sorabilmeliler."