Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Bangassou kentinden gelen silahlı bir grubun ülkenin güneydoğusundaki Kembe kentinde bir camiye yaptığı baskında en az 20 kişi hayatını kaybetti.

"SALDIRIYI HRİSTİYAN ANTİ-BALAKA GRUBU YAPTI"

AA muhabirine konuşan ülkedeki Müslüman sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden Abdurrahman Bornou, saldırıyı Hristiyan anti-Balaka silahlı grubunun gerçekleştirdiğini öne sürdü. Bornou, camiyi kuşatan militanların içerideki en az 20 Müslüman'ı öldürdüğünü söyledi.

YAS İLAN EDİLDİ

Başkent Bangui'de Müslümanların yaşadığı mahallede olay nedeniyle bir günlük yas ilan edildi.

"KARDEŞLERİMİZ BOŞ YERE ÖLÜYOR"

Kentteki Müslüman toplumunun temsilcilerinden Ousman Mahamat ise ülkedeki çeşitli toplumsal gruplar arasında nefretin yayılmaya çalışıldığı uyarısında bulunarak, "Bu savaşın ne kazananı ne de kaybedeni var. Kardeşlerimiz boş yere öldürülüyor" değerlendirmesinde bulundu.

BM verilerine göre, dünyada insani durumunun en kötü olduğu ülkelerden biri olan OAC'de her iki kişiden biri yaşamak için yardım kuruluşlarına muhtaç.

OAC'de 2012'de Seleka silahlı grubunun, yönetime karşı ayaklanmasıyla siyasi kriz baş göstermiş, Hristiyan anti-Balaka ile Müslüman Seleka silahlı grupları arasında çıkan çatışmalarda binlerce kişi hayatını kaybetmişti. 2016'daki devlet başkanı seçiminin ardından siyasi kriz sona ermesine rağmen ülke, zaman zaman şiddet olaylarına sahne oluyor.

Öte yandan İsveç'in Södertälje şehirinde Müslümanlara ait anaokuluna taşlı saldırı gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz gün Fransa'da Türklerin yaşadığı bir binaya yapılan kundaklamandan sonra bugün de İsveç de Müslümanlara ait bir anaokula taşlı saldırı gerçekleştirildi. Ve anaokulunun duvarına "Defolun gidin" yazıldı.

"Sinbad" isimli anaokulunun sorumlusu Osman Adem, sabah personelin okulun kapısını açmaya gelince saldırıyı fark ettiklerini söyledi.

"DEFOLUN GİDİN"

Çocukların eğitim yuvasına yönelik saldırının kendilerini üzdüğünü ifade eden Adem, ''İki senedir anaokulunun camları taşlı saldırı sebebiyle kırılıyor. Bazen çocuklara camlar kırık halde eğitim vermek zorunda kalıyoruz ama ilk defa duvara 'Defolun gidin.' ile İslam'a ve Müslümanlara hakaretler içeren nefret sözleri yazmış şeref yoksunları." diye konuştu.

POLİS 2 YILDIR OKULUN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMADI

Adem, saldırıların, çocukları, aileleri ve öğretmenleri korku yaşattığını ve kalıcı izler bıraktığını dile getiren, "En son saldırıdan sonra bir toplantı gerçekleştirdik. Okulu kapatma tehlikesiyle karşı karşıya kaldık. Bizim burada güvenli şekilde eğitim verebilmemiz için polisin güvenliği sağlaması gerekli fakat iki senedir bunu pek başaramadılar ve başarmak istemediler." ifadelerini kullandı.

Polisin inceleme başlattığı saldırıda, bir sınıfın camları kırılırken duvarlara İslam ve Müslümanlara hakaret içeren çirkin sloganlar yazıldı.