Borisov ve Romanya Başbakanı Mihai Tudose'nin himayesinde, Varna şehrinde gerçekleştirilen toplantıda, iki ülke arasında, deniz karasuları denetimi, kriz ortamında elektrik enerji desteği ve ulaşım alanında 5 anlaşma imzalandı.

Borisov ve Tudose, daha sonra yaptıkları ortak basın toplantısında, kasım ayında iki ülkenin kabine üyelerinin Bükreş'te bir araya geleceğini belirtti.

Romanya Başbakanı Tudose, iki ülkenin enerji sistemlerinin birbirine bağlanması neticesinde kriz ortamında birbirine destek olabileceklerini kaydederek, "Ülkelerimiz, hem NATO hem de Avrupa Birliği (AB) üyesi olarak hiçbir alanda rekabet içinde olmadan AB için büyük bir önem taşıyor" ifadelerini kullandı.

Schengen sahasına katılmak üzere girişimlerini sürdüren iki ülkenin "birlikte hareket etmeye mecbur olduklarını" dile getiren Başbakan Tudose, "En geç bir yıla kadar Schengen alanına katılacağız." diye konuştu.

''TÜRKİYE SAYESİNDE SIFIRA İNMİŞ BULUNUYOR''

Başbakan Borisov da Bulgarsitan'ın sığınmacı sorunu konusunda ciddi gayret gösterdiğini vurgulayarak, "Biz, (göç akımını engellemek üzere) muazzam gayretler gösterdik. Türkiye sınırımızda, engel düzenekleri kurduk. Sınır polisi ve ordumuzla birlikte çalışıyoruz. Türkiye hükümetinin iradesi sayesinde, kaçak göç sıfıra inmiş bulunuyor. Kısacası görevimizi yaptık. Yunanistan'a da destek vermeliyiz" ifadelerini kullandı.

AB'nin, Bulgaristan'ın dış sınırlarının güvenliği için verdiği 160 milyon avroluk desteği hatırlatan Borisov, "Polis ve ordunun gayretleri sayesinde gece artık rahat uyuyabilirsiniz" değerlendirmesinde bulundu.

YENİ SINIR KAPISI AÇILIŞI

Borisov ve Tudose ayrıca, Bulgaristan'ın kuzeydoğusundaki Kaynarca köyü ile Romanya tarafında bulunan Lipnitsa köyü arasındaki yeni sınır kapısını hizmete açtı.

Başbakan Borisov, iki ülke arasında açılan 10'uncu sınır kapısının AB ortamında ilişkileri yoğunlaştıracağını söyledi.

Borisov, "Halklarımızın arasındaki kültürel, turistik ve ekonomik ilişkilere ivme verecek bu sınır kapısı, umarım arkadaşım Mihai ile birlikte açacağımız son sınır kapısı olmayacaktır" diye konuştu.

Bulgaristan ile Romanya arasında 2012 yılında imzalanan ikili anlaşmaya dayalı açılan Kaynarca-Lipnitsa sınır kapısının inşaatı 5 yıl önce tamamlanmış ancak bürokratik ve teknik nedenlerinden dolayı hizmete açılamamıştı.