Belçika resmi haber ajansı Belga'dan gelen haberler doğrultusunda, Brüksel Merkez Tren İstasyonu' nda güvenlik güçleri tarafından etkisiz hale getirilen saldırganın cinsel istismar suçundan sabıkası bulunduğu ve bu durumun polis tarafından bilindiği ifade edildi. Saldırganın 37 yaşında bir erkek olduğu ve Brüksel' in Molenbeek kentinde ikamet ettiği iddia ediliyor.

İSTASYON YENİDEN KULLANIMA AÇILDI

Olayın gerçekleştiği, gece güvenlik kordonuna alınan Brüksel Merkez Tren İstasyonu sabah halkın hizmetine tekrar arz edildi.

BAŞBAKAN MİCHEL! TERÖRİSTLERİN BİZİ KORKUTMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Belçika Başbakanı Charles Michel, Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Brüksel Merkez Tren İstasyonu' nda dün akşam etkisiz hale getirilen saldırganın terör saldırısı gerçekleştirmek adına istasyonda bulunduğunu ifade etti.
Michel, "Dün Brüksel' deki merkez istasyonda bir terör saldırısı engellendi. Bomba patlatmak isteyen bir saldırgan, askeri güvenlik güçleri tarafından etkisiz hale getirildi ve bölgede güvenlik önlemleri alındı. Olaya ilişkin adli soruşturma başlatıldı." diye belirtildi.

Brüksel genelinde güvenlik önlemlerinin artırılacağına, bilhassa kamu alanlarında ek tedbirler alınacağına dikkati çeken Michel, Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısında Belçika'daki alarm seviyesinin değişmesine dönük bir karar alınmadığını, alarm seviyesinin üçte tutulacağını kaydetti.