Brezilya Eski Devlet Başkanı Lula Serbest Bırakıldı!

ABD destekli Brezilya gerçekleşen operasyon sonucu yolsuzluk suçlamasıyla hüküm giyen eski Devlet Başkanı Lula da Silva serbest bırakıldı.

Brezilya Eski Devlet Başkanı Lula Serbest Bırakıldı!

Brezilya'nın yolsuzlukla suçlanarak hapse atılan eski Devlet Başkanı Lula da Silva hakkında tahliye kararı verildi.

Gelişme, Yüksek Mahkeme'nin mahkumların ancak tüm temyiz haklarını tükettikten sonra hapse atılması yönünde karar almasının ardından geldi.

Özgürlüğüne kavuşan Lula'yı cezaevi önünde büyük bir kalabalık tarafından karşılandı.

New York Times'ın aktardığına göre Brezilya İşçi Partisi vekili Maria Rossario Nunez, yaptığı açıklamada, "Bu, Brezilya'da bir umut duygusunu canlandırıyor" diyerek, "Lula'nın özgürlüğü, ülkeye dayatmaya çalıştıkları katı görüşler için çürütücü etken olabilir" ifadelerine yer verdi.

2003'ten 2010'a kadar Brezilya'nın devlet başkanlığını yapan Luiz Inácio 'Lula' da Silva, 12 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Lula, hakkındaki tüm suçlamaları şiddetle reddetmişti. Bu yılın nisan ayında, Lula'nın cezası sekiz yıl, 10 aya indirilmişti.

TUTUKLANMASINI SAĞLAYANA YÜKSEK MERTEBE

Brezilya Devlet Başkanı seçilen aşırı sağcı Jair Bolsonaro, seçimlerdeki rakibi ve eski Devlet Başkanı Lula da Silva'nın tutuklanmasını sağlayan yargıç Sergio Moro'yu geçen yıl adalet bakanı mertebesine yükseltmişti.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri