Bosna Hersek' te 1995 senesindeki Srebrenitsa Soykırımı' ndan kaçmak isteyen sivil Boşnakların kullandığı ve halk arasında "Ölüm Yolu" olarak da nitelendirilen geçiş yolunda genosit (soykırım) kurbanları anısına yapılan Barış Yürüyüşü sona erdi. 

BU YIL 13'ÜNCÜSÜ YAPILDI

Bu sene 13'üncüsü yapılan ve 5 binden fazla kişinin katılım sağladığı üç günlük yürüyüş, Nezuk kasabasından soykırım kurbanlarının defnedildiği Potoçari Anıt Mezarlığı' na erişti. Yaklaşık olarak 100 kilometrelik zorlu yürüyüşü tamamlayan katılımcılar, Potoçari Anıt Mezarlığı' nı ziyaret ederek burada yatan kurbanlar için dua okuyup, saygı duruşunda bulundu. Her gün yaklaşık olarak 35 kilometre yol alan katılımcılar, üç gün boyunca, o dönemde Srebrenitsalıların yaşadıklarını bir bağlamda hissetme imkanı da buldu. Türkiye' den de katılımcıların olduğu "Barış Yürüyüşü' nün sorunsuz bir şekilde sona erdiği ifade edildi.

MOTORSİKLETLİLER DE POTOÇARİ'YE ULAŞTI

Bu esnada, soykırım kurbanlarını anmak için Avrupa' nın farklı ülkelerinden başkent Saraybosna' da toplanan ve bu sabah Srebrenitsa' ya doğru yola çıkan yüzlerce motosikletli de Potoçari'ye erişti. Srebrenitsa soykırımının 22. senesinde yarın yapılacak olan toplu cenaze ve anma törenininden sonra 71 kurbanın cenazesi daha Potoçari Anıt Mezarlığı' nda defin edilecek. Yarınki cenaze törenininden sonra anıt mezarlıktaki soykırım kurbanlarının sayısı 6 bin 575'e yükselecek.