Bosna Savaşı esnasında Srebrenitsa genositinden kaçanların orman yolundan "güvenli bölge" Tuzla şehrine erişmek adına kullanmış olduğu güzergahta, geleneksel olarak yapılan "Barış Yürüyüşü" ne (Marş Mira) katılacak olan grup başkent Saraybosna' dan hareket etti.

YAKLAŞIK OLARAK 250 KM YOL YÜRÜYECEKLER

Başkentte bulunan Bosna Hersek Ordusu Şehit ve Gazileri Anıtı önünde toplanan 50 kişilik grup, "Barış Yürüyüşü" nün ilk durağı Nezuk kasabasına doğru yürüyüşlerine başladı. Avrupa' da, İkinci Dünya Savaşı' ndan sonra yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak kabul edilen Srebrenitsa' da yaşanan soykırımından kaçmak isteyenlerin takip ettiği ve halk arasında "ölüm yürüyüşü" olarak da ifade edilen etkinliğe katılmak için yolan çıkan Saraybosnalı grubun yaklaşık 250 kilometre yol yürüyeceği bildirildi.

TÖRENDE TÜM ŞEHİRLERİN KURBANLARINI ANACAKLAR

"Barış Yürüyüşü" organizatörlerinden olan Muhamed Papic, Saraybosna' dan yola çıkan grubun 8 Temmuz' da Nezuk' tan başlayacak olan "Barış Yürüyüşü"ne dahil olacaklarını hatırlatarak, "Saraybosna' dan yola çıkan grup sadece Srebrenitsa kurbanlarını değil yol üzerinde bulunan ve katliamın yaşandığı tüm şehirlerin kurbanlarını anacak." dedi.
Papic, Srebrenitsa'da 1995 yılında yaşananların hiçbir zaman unutulmaması ve unutturulmaması gerektiğini belirtti.