Boris Johnson, İngiltere'deki Başbakanlık Oylamasında Önde Gidiyor

İngiltere'de yeni başbakan belirlemek için oylamalar devam ediyor. 2. tur oylamasında oyunu 144'ten 126'ya çıkaran Eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson galip çıktı.

Boris Johnson, İngiltere'deki Başbakanlık Oylamasında Önde Gidiyor

İngiltere’de Başbakanlık süreci sürüyor. Muhafazakarların meclisin alt kanadı Avam Kamarası'ndaki 313 milletvekilinin katıldığı liderlik yarışının ikinci tur oylaması dün gerçekleştirildi. Eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson ilk turda aldığı 114 oyu 126’ya çıkararak ikinci turun kazananı oldu.

Jonhson’u oyunu 43’ten 46’ya çıkaran mevcut Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt izledi. İkinci turda Çevre Bakanı Michael Gove 41, Uluslararası Kalkınma Bakanı Rory Stewart 37 ve İçişleri Bakanı Sajid Javid ise 33 oy aldı. Sadece 30 milletvekilinin desteğini alan ve 33 oyluk barajın altında kalan eski Brexit Bakanı Dominic Raab ise elendi.

Muhafazakar Parti'nin liderini tespit etmek için yapılan ilk tur oylamada eski Avam Kamarası Lideri Adrea Leadsom, eski Çalışma Bakanı Esther McVey ve David Cameron döneminde partinin grup başkan vekilliği vazifesini yapan Mark Harper elenmiş, Sağlık Bakanı Matt Hancock da yarıştan çekilmişti.

Avam Kamarası'ndaki üçüncü tur oylamanın bugün yapılması bekleniyor. Oylama, en fazla milletvekilinin oyunu alan 2 aday kalana kadar devam edecek. Partinin yeni lideri ve aynı zamanda ülkenin yeni başbakanı olacak kişinin 22 Temmuz’da açıklanması bekleniyor.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR