Dylan, bu hafta sonu İsveç'in başkenti Stockholm'de düzenlenecek törenle ödülünü alacak.

BOB DYLAN NOBEL'İ ALACAK

BBC'ni haberine göre, Dylan'ın ödül için bir konuşma metni hazırlamadığı, bir ses kaydı ile teşekkür edeceği belirtildi.

MEDYA TÖRENDE YER ALMAYACAK

Akademi'den yapılan açıklamada, ödül töreninde hiçbir medya kuruluşu yer almayacak. Yalnızca Bob Dylan ve Akademi üyeleri katılacak.

13 Ekim'de ödüle hak kazandığının açıklanmasının ardından Dylan sessizliğe bürünmüş, törene gidip gitmeyeceği bir gizeme dönüşmüştü. 75 yaşındaki ünlü şarkıcı ekim ayının sonunda ortaya çıkıp, ödülün kendisine verilmesinin 'nutkunun tutulmasına neden olduğunu' söylemişti.

Bob Dylan kim?

Robert Allen Zimmerman veya sahne adıyla Bob Dylan, 24 Mayıs 1941'de, Amerika’nın Minnesota eyaletinde dünyaya geldi. Abram Zimmerman ile Beatrice Beatty Stone'un oğlu olan Dylan, bu eyaletin Hibbing şehrinde büyüdü.

Trabzonlu, Kırgız soyadlı ve Kağızman’dan…

Dylan'ın Büyükbabası Zigman Zimmerman ve babaannesi Anna Zimmerman, aslen Kağızmanlı'dır. Amerikalı protest şarkıcı Bob Dylan yazdığı kitabında da atalarının Türk olduğunu ifade etmiştir. Bob Dylan, hayatını ve 40 yıllık kariyerini kaleme aldığı üç serilik kitabının ilk cildinde, büyükannesinin Trabzonlu olduğunu ve Kırgız soyadını taşıdığını açıklamıştır.

Yayıncısı David Rosenthal tarafından 'sıra dışı' ve 'şaşırtıcı' olarak nitelendirilen ve Bob Dylan'ın hayatındaki önemli dönemleri anlatan 304 sayfalık Kronikler adlı kitabında, büyükannenin Türkiye'den geldiği anlatılıyor. Dylan kitabında büyükannesini anlatırken şu sözlere yer veriyor:

"Büyükannemin yüzünde hep bir umutsuzluk vardı. Büyükannemin zor bir hayat serüveni var. Güney Rusya'da bir liman kenti olan Odessa'dan Amerika'ya gelmişler.

Zaten oraya da bir başka Karadeniz liman kenti olan Türkiye'den, Trabzon'dan göç etmişler. Büyükannemin ailesi aslen Ermenistan sınırındaki küçük bir kasaba olan Kağızmanlılar'dan (Kars). Soyadları 'Kırgız' mış. Büyükbabanın ailesi de aynı bölgeden geliyor. Deri ve kundura işiyle uğraşıyorlarmış. Büyükannemin ataları, İstanbul'dan bu yöreye gelmişler."

Ergenlik yıllarında Ritchie Valens'in ‘In a Turkish Town’ şarkısını dilinden düşürmediğini yazan Bob Dylan,

“Annemin Nellie Turk adında bir arkadaşı vardı. Bizim evden çıkmazdı. Ben de o yıllarda herkesin 'La Bamba' adlı şarkısını bildiği Ritchie Valens'in gizemli Türkleri ve gökyüzündeki uzak yıldızları anlatan 'In a Turkish Town' adlı şarkısını söylerdim" diyor.

 

Kaynak: Haber7.com