Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Suriye’de bulunan İdlib şehrine gönderilen yardım malzemelerini taşıyan 26 tır, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan çıkış yaptığı öğrenildi.

AA muhabirinin derlediği bilgilere bakılırsa, Hatay'ın Reyhanlı ilçesine gelen BM’ye ait olan 26 tır, Cilvegözü Sınır Kapısı'na doğru harekete geçti. Yola çıkan 26 tır sınır kapısını geçtikten sonra, taşıdıkları temel yaşam malzemelerinin, İdlib ve çevresindeki köylere ulaştırılacağı belirtildi.

Diğer yandan Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından Türkiye'deki 850 binden fazla Suriyeli sığınmacıya aylık 120 lira yardım yapıldığı belirtildi. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcülüğünden gelen açıklamalara göre, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılara yapılan yardımlara yönelik bilgiler verildi. Yapılan açıklamada, Avrupa Birliği’nce (AB) fonlanan program çerçevesinde 850 binden fazla Suriyeli sığınmacıya her ay 120 lira tutarında kart dağıtıldığı söylendi.

Programın 2016 yılı sonrasında uygulamaya geçirildiği ve hızla yaygınlaştığı haber verildi. Açıklamada, AB tarafından fonlanan programın WFP ve Türk Kızılayı birlikteliği ile uygulandığı ifade edildi. Devletin Suriyelilere her ay maaş verdiği söylentileri gündemden düşmüyordu. Bu yolla bilgi kirliliği meydana geliyor ve provokasyon yapılıyordu.