Açıklanan raporda DEAŞ, El Kaide ve Taliban gibi terör örgütlerinin uyuşturucu kaçakçılığıyla ilişkisine değindi ancak PKK terör örgütünün uyuşturucu imalatı ve kaçakçılığından senede 1,5 milyar dolardan fazla kazanç elde ettiğinin açıklanmış olmasına karşın listeye almadı.

BM Uyuşturucu ve Suç Ofisinin (UNODC) yayımladığı rapora göre, 2015'te dünya çapında 29,5 milyon kişi, bağımlılık dahil uyuşturucu kullanımına bağlı farklı problemlerle karşı karşıya kaldı.

Bağımlılığı olan ortalama 12 milyon kişi uyuşturucuyu enjeksiyon yolu ile alırken, uyuşturucu bağımlısı 1,6 milyon kişiye HIV, 6,1 milyon kişiye de Hepatit C virüsü bulaşmış olabileceği ön görülüyor.

Paylaşılan rapora göre, bu kişilere "en büyük zararı" Hepatit C virüsü veriyor. Uyuşturucu kullanımına bağlı olarak 2015'te dünyada 190 bin 900 kişinin öldüğü ifade ediliyor.

HAYATINDA EN AZ BİR DEFA UYUŞTURUCU KULLANANLARIN SAYISI 250 MİLYON

Hayatında en az bir kez uyuşturucu kullananların miktarı 2014 senesi itibarıyla 247 milyonken, bu rakam 2015'te 250 milyon olarak belirlendi.

Raporda bununda, EUROPOL'ün 2017'de Avrupa Birliği ülkelerinde etkinlik gösteren ortalama 5 bin organize suç grubunu belirlendiği ve bunların üçte birden çoğunluğundan uyuşturucu kaçakçılığına karıştığının ön görüldüğü bilgisi aktarıldı.

UNODC ŞEFİ'NİN PKK ÇELİŞKİSİ

UNODC Uyuşturucu Araştırma Bölümü Şefi Chloe Carpentier, raporla alakalı BM Cenevre Ofisi'nde gerçekleştirilen basın toplantısında, DEAŞ, El Kaide ve Taliban gibi terör örgütlerinin uyuşturucu kaçakçılığıyla ilişikisine vurgu yapıldı.