Birleşmiş Milletler (BM), ABD ve Kuzey Kore arasında tırmanan gerginliğin diplomasi yoluyla çözülmesi gerektiğini aktardı.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında, iki ülke arasındaki yükselen gerilimden endişe duymayı sürdürdüklerini kaydetti.

BM Güvenlik Konseyi kararının, gerginliği aşağıya çekmeye yönelik bir yol haritası olduğununun altını çizen Dujarric, taraflara diplomasiye odaklanılması ilanında bulundu.

BM Güvenlik Konseyi, 5 Ağustos'ta nükleer etkinliklerine ve füze denemelerini sürdüren Kuzey Kore'ye karşı yeni ekonomik yaptırımlar uygulanması kararı almıştı.

Kuzey Kore, yaptırım kararından sonra ABD'ye sert tepki vermiş ve Pasifik Okyanusu'nda ABD askeri üslerinin bulunduğu Guam Adası'nı vurmakla tehdit etmişti.

ABD Başkanı Donald Trump ise Kuzey Kore'yi, ülkesini tehdit etmeyi bırakmaya çağırarak, "Kuzey Kore akılsızca davranırsa askeri çözümler tamamen hazır, silahlarımız yüklü ve hedeflerine kilitli. Umarım Kim Jong-un başka bir yol izlemeyi seçer." ikazında bulunmuştu.

TANSİYON DÜŞMELİ

Son haftalarda özellikle ABD ve Kuzey Kore arasında yaşanan bu gerilimin, yapılan bu açıklamadan sonra bir nebze düşmesi öngörülüyor. Adeta savaş çıkartacak cinsten yapılan bu açıklamaların BM'de son bulmasını istiyor.