Guterres, Myanmar'da Arakanlı Müslümanlara karşı yapılan şiddetin "kabul edilemez" olduğunu aktararak, yetkililere askeri operasyonları durdurma, şiddete son verme ve insani yardımlara izin verme çağrısında bulundu. 

Öte yandan Birleşmiş Milletler Myanmar yönetimine Arakan'a yardımlara izin verilmesi çağrısında bulundu.

BM Arakan'daki yardım etkinliklerinin büyük çoğunluğunun ya askıya alındığını ya da ciddi engellemelerle karşılaştığını aktarılarak, Myanmar hükümetine yardım faaliyetlerine izin vermesi çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Birleşmiş Milletler (BM) ve alakalı yardım kuruluşlarının Arakan'ın kuzeyindeki faaliyetlerinin ya askıya alındığını ya da ciddi ölçüde kesintiye uğratıldığını belirtti. 

ARAKANLI MÜSLÜMANLAR DERME ÇATMA BARAKALARDA YAŞIYOR

Dujarric, basın brifinginde yaptığı açıklamada, Arakan'dan Bangladeş'e kaçan 370 binden fazla Rohingyanın (Arakanlı Müslüman) derme çatma barınaklarda yaşamaya çalıştığını, Bangladeş hükümetinin sığınmacılara kamp kurulması için BM'den yardım istediğini kaydetti.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliğine ait (UNHRC) yardım uçağı ile Birleşik Arap Emirliklerinin yardım uçağının 25 bin kişilik yardım malzemeleri ile Bangladeş'in Cox's Bazar şehrine ulaştığını dile getiren Dujarric, 120 bin kişiye yardım ulaştıracak diğer seferlerin de hazırlanmakta olduğunu ifade etti.

Dünya Gıda Programının da bölgeye 130 bin kişilik gıda yardımı ulaştırdığını dile getiren Dujarric, sınırın Myanmar tarafında ise yardım faaliyetlerinin yürütülemediğini kaydetti. 

"YARDIMLARA İZİN VERİN"

"BM ve alakalı uluslararası yardım kuruluşlarının Arakan'ın kuzeyindeki faaliyetlerinin büyük kısmı ya askıya alındı ya da ciddi şekilde kesintiye uğratıldı." diyen Dujarric, şunları söyledi:

"BM ve diğer kuruluşlar insani yardım ihtiyacı olan bölgelere ulaşmak adına Myanmar hükümetine destek önerisinde bulunuyor. İnsani yardımlara mümkün olan en kısa sürede tekrar başlayabilmek için yetkililerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz."

Dujarric, Arakan'ın Rathedaung bölgesinden gelen şiddet olayları, yangın ve on binlerce insanın yerlerinden edildiği haberleri nedeniyle endişeli olduklarını söyledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in de etnik temizlik riski endişesini daha önce dile getirdiğini anlatan Dujarric, bölgeden gelen fotoğrafların "yürek parçalayıcı" olduğunu ve uluslararası kamuoyunun Rohingyalara daha fazla destek vermesi gerektiğini belirtti.