Cenevre' deki 7. tur Suriye görüşmelerine dahil olan muhalefet heyeti başkanı Hariri, "Mevcut Rejim siyasi süreci konuşmayı kabul etmiyor. Politik geçiş süreci mevzularına dahil olmuyor. Birleşmiş Milletler' den politik sürecin ele alınması konusunda rejime ve taraftarlarına baskı uygulamasını istiyoruz." diyerek açıklamlarda bulundu.

HARİRİ'DEN BM'YE ÇAĞRI

İsviçre'nin Cenevre kentinde devam etmekte olan 7. tur Suriye görüşmelerine dahil olan muhalefet heyeti başkanı Nasır Hariri, Esed rejimi heyetinin, politik geçiş hakkında göörüşme yapmaktan kaçındığını ifade ederek, Birlemiş Milletler' i (BM) bu hususdaki yükümlülüğünü yerine getirmeye davet etti. Nasır Hariri, BM liderliindeki Suriye müzakerelerinin üçüncü gününde, Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile yaptığı toplantı akabinde BM Cenevre Ofisi' nde basına açıklamada bulundu.

Nasır Hariri, "Rejim siyasi süreci konuşmayı reddediyor. Siyasi geçiş süreci konularına dahil olmuyor. Mistura' dan görüşmelerin ciddi biçimde ele alınması hususunda yükümlülüğünü yerine getirmesini talep ettik." dedi. Politik geçiş ile alakalı pozisyonlarını BM' ye detaylı şekilde aktardıklarını dile getiren Hariri, "Eğer, siyasi geçiş sürecinin başlaması için ciddi bir niyet varsa rejimin bu sürece katılma sorumluluğu vardır. BM'den siyasi sürecin ele alınması hususunda rejime ve destekçilerine baskı uygulamasını istiyoruz." ifadesini kullandı.