BM'den Çok Önemli Suriye Açıklaması

BM Suriye Özel Temsilcisi Pedersen, İdlib'de çatışmaları bitirme ve terörle mücadelede uluslararası insani hukuka saygı gösterilmesi gerektiğini söyleyip itidal çağrısı yaptı.

BM'den Suriye Açıklaması

Pedersen, BM Güvenlik Konseyi’nin kapalı oturumunda Suriye’deki gelişmeler hakkında yaptığı bilgilendirme sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

“ÇATIŞMALARA SON VERİLMESİ GEREK”

İdlib’deki sivillerin karşı karşıya olduğu korkunç insani duruma dikkati çeken Pedersen, ”Devam eden çatışmalara son verilmesi gerek. Evet, HTŞ (Heyet Tahrir Şam) terör örgütü İdlib’in çoğunu elinde tutuyor. Konseyde terörle mücadelenin meşru olduğuna dair geniş çaplı bir uzlaşı var ama uluslararası hukuka da saygı gösterilmesi gerek.” diye konuştu.

İdlib’de ateşkes konusunda Rus ve Türk yetkililerle görüşmeler yaptığını söyleyen Pedersen, Rusya ve Türkiye’den de ateşkesin korunması yönünde açıklamalar yapıldığını belirtti. Pedersen, Rusya ve Türkiye’yi ateşkesin sahada uygulamasının sağlanması için birlikte çalışmaya devam etmeye teşvik ettiklerini dile getirdi.

Pedersen, anayasa komitesinin kurulmasına oldukça yakın olduklarını ve bunun siyasi iradeye bağlı olduğunu belirtti.

“ABD İLE RUSYA’NIN İŞBİRLİĞİ ÖNEMLİ”

İdlib’deki durumun siyasi süreci karmaşık hale getirmesine rağmen ilerleme kaydedildiğini dile getiren Pedersen, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmenin de son derece önemli olduğunu vurguladı.

Pedersen, söz konusu görüşmenin siyasi sürece olumlu bir ivme kazandırdığının altını çizerek, siyasi süreçte ilerleme kaydedilebilmesi için Rusya ve ABD arasındaki iş birliğinin çok önemli olduğunu aktardı.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR