Birleşmiş Milletler (BM), Suriye'de DEAŞ egemenliğindeki Rakka ilinde Mays 1’den bu yana 87 bin 200 vatandaşın yerinden edildiği, hava saldırılarına maruz bıraklan 400 bin vatandaşın güvenliğinden de endişe duyulduğunu bildirdi.

İNSANİ DURUM "VAHİM"

Bileşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Sözcülüğünden edinilen bilgilere göre, Rakka'daki insani durumun "vahim" olduğu ve vatandaşın büyük kesiminin acil insani ihtiyaçları karşılamakta ciddi sorunlarla karşılaştığı vurgulandı.

Tıbbi ve gıda malzeme stoğunun ksa bir sürede tükendiğinin bildirildiği beyanatta, Mays 1’den bu zamana Rakka' da 87 bin 200 vatandaşın yerinin değiştiği belirtildi.
Ek olarak, Amerika Birleşik Devletleri öncülüğündeki uluslararası koalisyonun burada uyguladğı günlük hava saldırıları ile çatışmalara maruz bırakılan 400 bin vatandaşın güvenliğinden de derin endişe duyulduğu belirtildi.

Birleşmiş Milletler açıklamasında, Suriye genelinde kuşatma altında ve ulaşılması zor lokasyonlarda bulunan 4,5 milyon insana koşulsuz, engelsiz ve sürekli insani yardım yapılabilmesi çağrısında bulunuldu.
Yaplan açıklamada, Halep'te yaklaşık olarak otuz yedi bin, İdlib'te otuz üçbin dörtyüz bin ve Hama, Deyrizor ve Humus'dakiler de eklendiğinde toplamda 160 binden fazla vatandaşın yerinden edildiği bilgisine ulaşıldığı bildirildi.