BM, Kuzey ve Güney Kore ile Ortak Güvenlik Alanını Silahsızlandırma Planı Yaptı

Kuzey Kore, Güney Kore ve Birleşmiş Milletler Komutanlığı Pazartesi günü bir araya gelerek Kore Sivilleştirme Bölgesinde Ortak Güvenlik Alanını silahsızlandırma planlarını tartıştılar.

BM, Kuzey ve Güney Kore ile Ortak Güvenlik Alanını Silahsızlandırma Planı Yaptı

Kuzey Kore, Güney Kore ve Birleşmiş Milletler Komutanlığı (UNC) Pazartesi günü bir araya gelerek Kore Sivilleştirme Bölgesinde (DMZ) Ortak Güvenlik Alanını (JSA) silahsızlandırma planlarını tartıştılar. Geçtiğimiz hafta, üç partinin, bu hedefe ulaşmak için zirve sırasında imzalanan kapsamlı bir askeri anlaşmanın uygulanmasının yollarını tartıştığı bir toplantı sonrasında geldi.

Birleşmiş Milletler Komutan yardımcısı Komutanı General Wayne Eyre, UNC'nin şu anki diplomatik çabaları destekleme misyonunu uyarlayacağını söyledi ve uzmanlar, iki Kore ülkesine ağır bir şekilde güçlendirilmiş sınırın bir barış bölgesine yeniden dönüştürülmesi yönünde örgüt olarak aktif bir rol oynama çağrısında bulundu.

Pyeongtaek Üniversitesi Profesörü Yun Jiwon, VOA'nın askerden arındırılmasının 1990'ların başından bu yana iki Kore ülkesi arasında devam eden bir konu olduğunu söyledi, ancak şimdiye kadar, doğru koşullar mevcut değildi sözlerini ekledi.

Seul Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Pazartesi günkü toplantının “Ortak Güvenlik Alanı’ndaki mayın temizleme operasyonlarının durumunu denetlemek, değerlendirmek, ateşli silahlar ile güvenlik görevlilerini geri çekme, koruma personelini ayarlama ve aynı zamanda karşılıklı doğrulama için gelecek planları yapmak’’ amaçlı olduğunu belirtti.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR