BM Güvenlik Konseyi, üyelerine Kuzey Kore’ye uygulanan yaptırımlar için daha fazla vakit kaybedilmemesi gerektiğini söyledi.

Konsey, Japonya ve ABD'nin isteği ile Kuzey Kore'nin son füze denemesini görüşmek için bir araya geldiler. Kapalı bir şekilde görüşülen oturumda, BM Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenca, Konsey üyelerine bilgilendirme raporları sundu.

Görüşmede onaylanan basın açıklamasında, Kuzey Kore'nin, BMGK'nın yeni yaptırım kararını vermesinden üç gün sonra füze denemesini gerçekleştirmesi ‘provokatif eylem’ şeklinde değerlendirildi ve BM üyeleri tarafından kınandı.

Nükleer çalışmaların bölge ve dünya güvenliğini sarstığı belirtilen açıklamada, Kuzey Kore'ye bu çalışmalarına derhal bir son vermesi gerektiği çağrısı yapıldı.

BM üyelerine dağıtılan bildiride bütün üyelerin Kuzey Kore'ye ilişkin, verilen yaptırım kararlarının vakit kaybetmeden kapsamlı biçimde hayata geçirilmesi istendi.

NATO’DAN SERT TEPKİ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ‘Kuzey Kore, füze denemesi ile Birleşmiş Milletler’in aldığı kararları tekrar umursamazca yok saymıştır.’ dedi.

Pyongyang idaresi tarafından yapılan füze denemesinin, uluslararası güvende ve barışta ciddi güvenlik problemlerine neden olduğunu ifade eden Stoltenberg, ‘Küresel bir yanıt verilmesi lazım’ açıklamasını yaptı.