Yemen açıklarında geçtiğimiz hafta iki gemiden atılan 280 göçmenden 226'sının kurtarıldığı, 42 kişinin cesedine ulaşıldığı,12 kişinin ise halen kayıp olduğu aktarıldı.

BM Genel Sekreter Sözcülüğü tarafından yapılan açıklamada, Uluslararası Göç Örgütü (IOM) verilerine göre, iki gemiden zorla denize atılan 280 kişiden 226'sının kurtarılarak tedavi altına alındığı ve gıda ihtiyaçlarının karşılandığı belirtildi. Yapılan açıklamada, 42 kişinin cesetlerine ulaşılırken, halen kayıp olan 12 kişinin öldüğünün tahmin edildiği kaydedildi.

Denizden kurtarılanların büyük bir bölümünün çok güçsüz ve zor durumda olduğu, IOM tarafından destek sağlandığına vurgu yapılan açıklamada, IOM'un göçmenlere yardım ve kaybolanları aramak için Yemen sahillerinde devriye gezmeyi devam edeceğinin altı çizildi.

Göçmenlerin Somali ve Etiyopya vatandaşı oldukları, kaçakçıların ise gemilerle Somali'ye döndükleri aktarıldı.

IOM, bu sene içerisinde 55 bin sığınmacının Yemen'e ulaşmak için Somali yarımadasından ayrıldığını açıklamıştı.

KORSANLAR HEDEF SEÇİYOR

Somali'de korsanlar sığınmacılardan yüklü miktarda para alarak, onları Yemen'e ulaştıracaklarını belirtiyor. Ancak sıkı güvenlik önlemlerinden dolayı korsanlar sığınmacıları denizin ortasında bırakarak kayıplara karışıyor. Yetkililer bu durumu önlemek adına korsanlarla yoğun bir biçime mücadele ediyor.