BM Genel Sekreteri Guterres, İsrail’in 50 yıldır Filistin Devleti’ne yönelik işgal faaliyetine son vermesi gerektiğini ifade etti.

Yarım asırdır sürdürülen Filistin işgalinin artık bitmesinin elzem olduğunu dile getiren Genel Sekreter Guterres, artık bozulmaması üzere bir barış ortamının tesis edilmesi gerektiğini ifade etti.

Sürekli barış ortamını sağlamanın yegane yolunun İsrail’in işgalinin bitmesi ve iki devletli çözüm üzerinde uzlaşmaya varılması olduğunu düşündüğünü dile getirdi.

İŞGAL 1967’DEN BU YANA SÜRÜYOR

İsrail’in Filistin’i işgal etmesinde 50. yıla girilmesi üzerine sunduğu açıklama metninde, İsrail zulmünün Filistin halkına nesillerdir azap çektirdiğini, Filistin halkının mülteci kamplarında on yıllardır yaşam mücadelesi verdiğini dile getirdi.

İşgalin Filistinliler ile birlikte İsrail’de yaşayan insanlara da olumsuz tesirlerinin olduğunu, öfke ve öc alma hissinin çatışmaya yönelik kısır döngüye sebep olduğunu vurgulayan Genel Sekreter, işgalin sürmesi durumunda bölgede barışın asla temin edilemeyeceğini savundu.

Ayrıca Genel Sekreter, Bölgede barış, emniyet ve istikrar için iki devletli meşru bir zeminin tesis edilmesi gerektiğini belirtti. 1967’den başlayarak günümüze değin devam eden İsrail’in işgal hareketinin son vermesi durumunda Filistin halkının haklarına kavuşacağını ve İsrail’in çatışmanın son bulmasıyla gelecek olan barış ortamından faydalanacağını dile getirdi.