Amerika Birleşik Devletleri safından bildirilen ve yaptırımların genişletilmesini konu alan tasarı 15 üyeli BMGK'da oy birliği ile kabul gördü.

BMGK'nın genişleyen yaptırım listesine Kuzey Kore'nin nükleer programına parasal destek sağlamak ile suçlanan 14 Kuzey Koreli ve 4 firma daha eklendi. Bu şahıs ve kurumlar hakkında varlık dondurma yasağı ve seyahat yasağı kararı alındı. Yaptırım listesinde Kuzey Kore'nin denizaşırı ajanlık operasyonlarının baş ismi olduğu tartışılan Cho Il U da bulunmakta.

BMGK, Kuzey Kore’ye 2006 senesinden bu zamana hem ekonomik hem de askeri yaptırım uygulamakta ve gerekçesini nükleer programına bağlamaktadır.

ABD’DEN BM ARACILIĞI İLE MESAJ

ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, oylamadan sonra bulunduğu beyanda, BMGK'nın Kuzey Kore'ye net bir mesaj gönderdiğini belirterek, "Balistik füze denemelerine son verin ya da sonuçlarına katlanın." dedi.
Haley, ABD'nin barış yanlısı ve diplomatik ortak nokta bulma eğiliminin devam edeceğini fakat gerektiğinde de başka yolları deneyeceğine hazır bulunduğunu bildirdi.

DİĞER ÜYE DEVLETLERİN FİKRİ

Çin Halk Cumhuriyeti’nin BM Daimi Temsilcisi Liu Jieyi: ülkesinin Kuzey Kore'nin füze denemelerine kesinlikle karşı olduğunu belirtti. Liu, BMGK'nın almış olduğu kararın uluslararası toplumun Kuzey Kore'nin nükleer silah geliştirmesini engellemeye yönelik bir hareket olduğu fikrini savundu.

Rusya'nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Vladimir Safronkov ise "hayal kırıklığı" olarak addettiği kararı veto etmemesine rağmen ABD'yi "düşmanca tavır sergiliyor" diyerek uluslararası ilişkilerde iş birliğine ket vurmak ile eleştirdi.