Birleşmiş Milletler (BM), Suriye'de rejim yanlılarına ait savaş uçağının düşürülmesi ve Rusya'nın buna dönük reaksiyonu sebebi ile duyulduğunu belirtti.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, düzenlediği günlük basın toplantısında Suriye'de rejime ait uçağın düşürülmesi ve Rusya' nın buna tepkisine dair soruları cevapladı.

Rejim uçağının düşürülmesi ve İran'ın DEAŞ mevzilerine dönük füze saldırısına dair haberleri takip ettiklerini anlatan Dujarric, "Bu haberlerin ve olayların meydana gelme koşullarını hür olarak doğrulama olanağımız mevcut değil. Fakat bu eylemler Suriye'de gerginliğin artması ve yanlış hesap riskini artırıyor. Bu sebeple ciddi endişe duyuyoruz." dedi.

DEYRİZOR ŞEHRİNDEKİ 100 BİN KİŞİ İÇİN ENDİŞE EDİLİYOR

Diğer yandan BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi' nden (OCHA) gelen beyan doğrultusunda, 2014' ten beri DEAŞ ablukasındaki Deyrizor kentinde bulunan 100 bin civarında kişinin güvenliğinden endişe edildiği belirtildi.

Bölgede sivillerin şiddete maruz kaldığı, insani yardım ve sağlık hizmetlerine sınırlı erişim olduğu vurgulanan açıklamada, BM'nin Dünya Gıda Programı aracılığıyla havadan insani yardım ulaştırdığı, ancak bölgedeki çatışmaların yardımın sivillere ulaşımını tehlikeye attığı ifade edildi.

Yapılan açıklamada, BM'nin başta abluka altında ve ulaşılması zor bölgelerdeki 4 buçuk milyon kişi olmak üzere Suriye'deki tüm sivil vatandaşlara güvenli ve kesintisiz insani yardım ulaştırılmasının temin edilmesini istediği bildirildi.