Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri olan Antonio Guterres, yapmış olduğu yazılı beyanda, Mescid- i Aksa' daki duruma dair duyduğu kaygıları tekrarladı.

"Mescid- i Aksa' da 14 Temmuz öncesi statüye tam saygı gösterilmesi gerekmektedir." ifadesini kullanan Antonio Guterres, bu bağlamda Ürdün ve İsrail arasındaki müzakerelerden memnuniyet duyduğunu, ziyaretçiler ve ibadet edenlerin güvenliğinin temini adına bu müzakerelerin sürdürülmesi gerektiğini ifade etti.

"ŞİDDETİN ARTMASI KONUSUNDA CİDDİ ENDİŞELERİM VAR"

Yaşanabilecek olaylara ilişkin endişelerini de paylaşan Guterres, "Şiddetin artma potansiyeli konusunda ciddi endişelerim var. Tüm siyasi, dini ve toplumsal liderlerden provokatif eylemler ve söylemlerden kaçınmalarını istiyorum. İsrail' e de itidalli olma çağrısı yapıyorum." ifadelerini kullandı.

İsrail polisi, 14 Temmuz Cuma günü Mescid- i Aksa' da silahlı saldırıda bulunduğunu iddia ettiği 3 Filistinliyi öldürmüş, olayda yaralanan 2 İsrail polisi ise kaldırıldıkları hastanede hayatını kaybetmişti. Olayın ardından Mescid- i Aksa' yı ibadete kapatan İsrail güçleri, Harem- i Şerif' in iki kapısını pazar günü açmış, ancak kapılara elektronik metal arama dedektörleri yerleştirmişti. Dedektörler, tepkiler üzerine daha sonra kaldırılmıştı.