Hükümetin, parlamentonun alt kanadı Avam Kamarasının Dış İlişkiler Komisyonunun geçltiğimiz mart ayında yayımladığı Türkiye raporuna verdiği resmi yanıt komisyon tarafından bugün açıklandı.

"PKK, İNSAN HAYATINI HİÇE SAYIYOR"


PKK'nın terör saldırılarının ve bunları Türkiye'nin güneydoğusundaki kasaba ve şehirlere taşımasının, bu örgütün insan hayatını hiçe saydığını gösterdiğinin altı çizilen yanıtta, "Türkiye bu korkunç şiddete karşı meşru savunma hakkına sahiptir." ifadesi kullanıldı.

PYD- PKK İLİŞKİSİ


Cevapta, PKK'nın Suriye'deki uzantısı YPG/PYD ile alakalı olarak da, "YPG'nin ve siyasi kanadı PYD'nin PKK ile ilişkilerinden endişeliyiz. Bu yöndeki haberleri ciddiye alıyoruz ve PYD ile etkileşimlerimizde gündeme getiriyoruz. YPG ve PYD'yi PKK ve terör eylemleri ile arasına mesafe koymaya çağırıyoruz." değerlendirmesine yer verildi.

FIRAT KALKANI OPERASYONU


Birleşik Krallık ile Türkiye'nin terör örgütü DEAŞ'a karşı mücadelede iş birliği içinde olduğuna vurgu yapılan yanıtta, "Türkiye, Fırat Kalkanı Operasyonu ve kendi sınırları içindeki terörle mücadelesi yoluyla bu ortak amaca önemli katkıda bulundu. Türkiye, bunu PKK'nın teşkil ettiği dikkate değer tehdide cevabıyla da yaptı." görüşüne yer verildi.