Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Enver Gargash, isteklerinin kabul görmemesinin alternatifinin 'tansiyonun artması olmayacak tersine yolların ayrılması' şeklinde olacağını ifade etti.

Körfez'de süren Katar krizine ilişkin Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dışişleri Bakanı Enver Gargash'tan tehdit dolu bir demeç verdi.

Al Arabiya'dan gelen bilgilere göre Enver Gargash, Katar'a gönderilen isteklerin Katar merkezli Al Jazeera tarafından yayınlanmasını hatırlatıp, "Arabulucuların Katar sorununu çözme ihtimali, isteklerin medyaya sızdırılmasıyla tehlikeye girdi" dedi.

"YOLLAR AYRILIR" TEHDİDİ

Gargash, Katar'ın Arap ülkelerinden gelen talepleri kabul etmemesinin sonucunda "tansiyonun artması değil yolların ayrılması" olacağını söyledi.

AMBARGO YILLARCA SÜREBİLİR

Gargash, Katar'ın stratejelerini değiştirmemesi durumunda Katar'a yönelik ambargonun uzun yıllar devam edebileceğini söylerken, Körfez sorunun arabuluculuk rolü için Kuveyt'in uygun olduğunu ifade etti.

BAE KÜSTAH TÜRKİYE ÇIKIŞI

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Enver Gargash, Türkiye'nin Katar konusundaki politikasına değinen ve küstah bir değerlendirmede bulundu. Gargash, "Türkiye'nin âkil olmasını ve menfeatlerine en çok yardım yapanın Katar'a yönelik yapılan eylem olduğunu anlamasını sanıyoruz" demecinde bulundu. Birleşik Arap Emirlikli bakan, Türkiye'nin şu anda Katar mevzuğunda ideolojik menfeatleri ve milli çıkarları içinde ortada kalmaya çalıştığını beyan etti.