Çad Dışişleri Bakanlığı'ndan gerçekleştirilen yazılı açıklamada, ülkedeki Katar büyükelçiliğinin kapatıldığı, büyükelçilik çalışanlarından da 10 gün içinde Çad'ı terk etmelerinin talep edildiği kaydedildi.

Yapılan açıklamada, "Çad, bölgedeki barış ve güvenliği korumak içine, Katar'a Çad ve çevresini istikrarsızlaştıran tüm etkinliklerini durdurması ilanıı yapıyor." ifadelerine yer verilirken, Doha'ya yöneltilen suçlamalarla alakalı detay verilmedi.

Çad hükümetinin bunun yanı sıra, Doha'daki diplomatik temsilciğini de kapatarak personeli ülkeye geri çağırdığı belirtildi.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır idarelerinin 5 Haziran'da Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleriyle Körfez krizi patlak vermişti.

Doha'ya diplomatik ve lojistik ambargo uygulayan ülkeler, milyonlarca dolar değerinde yardım aktardığı bazı Afrika ülkelerini Katar karşıtı gruba çekmeyi başarmıştı.

Öte yandan Moody's ınvestors Service'de katarın kredi notunu düşürdü.

Moody's Investors Service, Katar bankacılık sistemi için görünümü zayıflayan faaliyet şartları ve devam eden fonlama baskıları sebebiyle 'durağan'dan 'negatif'e indirdi.

Moody's belirlenen görünümün Katar hükümetinin Ülke bankalarını desteklemekle kapasitesinde potansiyel yavaşlamayı da dikkate aldığını, görünümün Katar'da banka kredibilitelerinin gelecek 12-18 ayda nasıl gelişeceğine dair beklentilerin ifade ettiğini vurguladı.