24 Nisan 2019
  • °
  • °
  • °
BIST
Dolar
Euro
Altın

Bir Mücadele Sembolü: Malcolm X

Amerika'da başlayan fikir mücadelesi zamanla tüm dünyayı kapsayan ve aksiyoner Müslümanların sembolü olan Malcolm X'in bugün 52. vefat yıl dönümü.

Bir Mücadele Sembolü: Malcolm X

Malcolm X, 1965 yılında bugün bir suikast sonucu hayata veda etmiştir. Ona biçilmiş yaşam tarzının dışına çıkıp, sonuna kadar özgürlük ve adaletin peşinde koştuğu için suikasta kurban olan Malcolm X'in ardından, karanlığa karşı sıkılmış bir yumruk, menzile atılmış bir ok ve zalimlerin yüzüne haykırılmış gür bir ses kalmıştır.

Ataları, ülkelerinden koparılarak köle olarak getirilmiş Malcolm X'e ve onun gibi binlerce siyahiye biçilen yaşam tarzı da ortadaydı: Okula gidememek, ömrü boyunca hizmetçilik yapmak, hiçbir sosyal hak talep etmemek ve eğer bunları reddederse uyuşturucu satıp hırsızlık yapmak ve bir hapishane köşesinde can vermek.

DOĞUM VE ÇOCUKLUK YILLARI

Malcolm X, bu ağır şartlar altında, 19 Mayıs 1925'te Nebraska eyaletinin Omaha şehrinde dünyaya geldi. Dünyaya geldiğinde babası, Evrensel Siyahi Gelişme Derneği üyesi idi ve bu yüzden sürekli saldırılara maruz kaldı. Malcolm doğar doğmaz babası evi Lansing'e taşıdı ancak birkaç yıl sonra öldürüldü. 6 yaşında 7 kardeşiyle birlikte babasız kalan Malcolm, 13 yaşına geldiğinde ise annesiz kaldı. Annesi akıl hastanesine kaldırılan Malcolm'un ailesi tamamen dağıldı ve her kardeş ayrı bir aileye verildi.

OKUL HAYATI

Evlatlık olarak Massachusetts'ta bir ailenin yanına verilmiş olan Malcolm, burada ilkokulu bitirdi ve liseye gitti. Lise yıllarında sınıfında birinci olmasına rağmen avukat olmak istediğini duyan hocası tarafından "bunlar bir siyahi için gerçekçi olmayan hayaller" söylenen sözler üzerine okulu hayatına son verdi. Okulu bırakıp küçük yaşta çalışmaya başlayan Malcolm, kendini bir müddet sonra Harlem'de buldu ve gençlik yıllarında birçok suça dahil olmuş oldu. 1946 yılının şubatında 20 yaşındayken hırsızlıktan yakalandı ve 10 yıl hapse mahkum kaldı.

HAPİSTE OLDUĞU YILLAR

Hapishanede yöneticiliğini Elijah Muhammed'in yaptığı "İslam Milleti" toplulukla tanışan Malcolm'un hayatı bu saatten sonra hiçbir zaman eskisi gibi olmadı. Müslümanlığı dinini seçen Malcolm, 7 yıl boyunca hapishanede yattı ve bu süreyi bol bol kitap okuyarak ve Elijah Muhammed'le mektuplaşarak geçirdi.

Hapisten çıktıktan sonra grubunun ateşli bir savunucusu haline gelen Malcolm, uzun bir dönem gruplarına üye toplamakla uğraştı ve üye sayılarını 30 bine kadar yükseltti. Artık Malcolm'un adı ülkenin sınırlarını da aşmaya ve konferanslarına binlerce kişi gelmeye başladı. 1958 yılında Betty Sanders'la evlenen Malcolm, her gün bir gazeteye haber olmaya başlamıştı. Ancak İslami bir topluluk gibi görünmesine rağmen İslam diniyle hiçbir alakası olmayan ve tamamen kendine bir egemenlik alanı kurmaya çalışan bu grupla ve lideriyle gittikçe arası açıdı.

1963 yılına gelindiğinde ise Malcolm'un Başkan Kennedy suikastını "Beyazların şiddeti kendilerini vurmaya başladı" şeklinde yorumlaması aralarındaki ipleri tamamen gerildive sonrasında Malcolm X üyesi olduğu grubu bıraktı.

HACCA GİDİŞİ

Elijah Muhammed'in grubundan ayrılan Malcolm X, bir yıl sonra, 1964'te hacca gitti ve Müslüman olduktan sonra aldığı Malik el-Şahbaz adının önüne el-Hac'ı ismini ekledi. İsmini değişmesine karşı yine de hep Malcolm X olarak anılan ve tanınmakta olan Malcolm'un Hac'dan geri getirdiği tek şey el-Hac eki değildir. İçinde bulunduğu grupta siyahi üstünlüğüne inanan ve tüm beyazları şeytan olarak öğrenen Malcolm X, hacca gittiğinde gerçek kardeşliğide  öğrenmiş oldu.

Ülkesine döndükten sonra hacda gördüklerini bir bir anlatan ve beyaz düşmanlığını bırakan Malcolm X, konferanslar yaparak Elijah Muhammed'in insanları İslam adı altında kandırıp kendine bir örgüt kurduğunu anlattı.

MALCOM X SUİKASTA KURBAN GİTTİ

Sürekli konferanslar yapan, programlara katılım sağlayan Malcolm X, insanları gerçek müslümanlığa davet etmeye başladıktan sonra özellikle Elijah Muhammed'in örgütü tarafından sık sık tehdit edildi.

Zaten siyahilerin hakkını savunduğu için Amerikalı beyazlar tarafından düşman olarak görülen Malcolm X, şimdi de kendi ırkdaşları ve aynı dine inandıklarını söyledikleri kişiler tarafından tehdit alıyordu. 15 Şubat 1965'te East Elmhurst, New York'taki evi bombalanan Malcolm X, durmadı ve gerçekleri anlatmaya son hızla devam etti.

Bu olaydan 6 gün sonra, 21 Şubat 1965 tarihinde 6 silahlı zanlı tarafından konuşma yaptığı kürsüde suikasta kurban giderek şehit oldu.

Kaynak: Yeni Şafak

Yorum Yaz

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.