TBMM’nin Katar’a ordu birliklerinin sevkiyatı yönündeki hamlesi sonrasında Asya’da bulunan bir başka devlet Katar’a 20 bin asker gönderme kararı aldı!

Türkiye ile Pakistan arasındaki ittifak Katar krizi vesilesiyle tekrardan pekişti. TBMM’nin Katar’a asker gönderilmesi kararının ardından Pakistan ordu birlikleri mensubu 20 bin askerinin Katar’a sevkiyatına ilişkin önerge Pakistan Meclisi’ne sunuldu.

“İSLAM MİLLETİ KENDİ MESELESİNİN ÇÖZÜMÜNDE BAŞKALARINA TESLİM OLMAMALIDIR”

Pakistan parlamentosunun bir alt oluşumu Ulusal Meclis, Katar ve Körfez’deki Katar hilafına adımlar atan Arap devletleri arasındaki sorun karşısında sükûnet çağrısında bulundu.

Ulusal Meclis’ten sunulan bildirgede, taraflara “itidal üzere yol izlenmesi ve uzlaşmazlıkların şura yoluyla çözüme kavuşturulması” istikametinde açıklamalar yer aldı. Aynı zamanda önergede, “İslam ümmetinin Körfez’de büyüyen bu sorun üzerinde titizlikle düşünüp beraberce bir akıl yürütmesinin elzem” olduğu vurgulandı.

Öte yandan Pakistan Meclis Başkanı’nın açıklamasına göre, Katar krizi sebebiyle Pakistan Ulusal Meclisi 15 Haziran’da güvenlik konseyiyle ortaklaşa toplantı düzenleme kararı aldı.

Ayrıca Pakistan Hükümeti, Katar’a LNG ihracatını kesmeyeceğini duyurdu. İki devlet arasında 2031’e değin geçerliliği bulunan bir doğalgaz antlaşması mevcut.