Bill Gates, Aşılar İşe Yarayacak Açıklaması Yaptı

2008 yılında TEDx konuşması sırasında 2020 ile 2030 yılları arasında salgın çıkacak diye ifadeler kullanan Bill Gates aşı çalışmaları ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Bill Gates, Aşılar İşe Yarayacak Açıklaması Yaptı

Bill Gates: Aşılar İşe Yarayacak

Microsoft'un kurucusu Bill Gates, koronavirüs aşılarının neredeyse hepsinin işe yarayacağına inandığını söyledi.

AstraZeneca, Johnson & Johnson ve Novavax'ın aşılarının da Pfizer/BioNTech ve Moderna aşıları gibi yakında benzer bir başarıya ulaşmasını beklediğini söyleyen Gates, "Şubat ayına kadar büyük ihtimalle hepsinin çok etkili ve güvenli olduğunu kanıtlayacağı konusunda iyimserim" dedi.

'KIŞ MEVSİMİNDE GÜNDE 2 BİNDEN FAZLA ÖLÜM OLACAK'

ABD’deki vaka sayılarındaki artışa değinen Gates, "Vaka sayısı artmaya devam ediyor ve bu artışın Şubat ayı boyunca devam etmesi bekleniyor. Bu kış döneminde muhtemelen günde 2 binden fazla ölüm olacak" diye konuştu.

İşe yarayan bir aşı üretmenin ve insanların çoğuna aşı yapmanın da zorluklarının bulunduğunu belirten Gates, ABD'de lojistik birimlerinin kafasının biraz karışık olduğunu ancak bu sorunların çözüleceği konusunda umutlu olduğu ifade etti. Gates, "İnsanlar güvenliğin sağlandığına ilişkin daha fazla kanıt görecek ve zamanla salgının yayılmasını durdurmak için ihtiyacımız olan artı yüzde 70 seviyeye ulaşacağız" dedi.

'DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ ÜMİT VERİCİ BİR AÇIKLAMA DAHA YAPTI'

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus, tarihte şimdiye kadar herhangi bir salgına karşı bu kadar hızlı aşı geliştirilmediğini vurgulayarak, "Aşı denemelerinden gelen son olumlu haberlerle, bu uzun ve karanlık kanalın (tünelin) sonundaki ışık daha da parlaklaşıyor.

Şu anda, denenmiş ve test edilmiş diğer halk sağlığı önlemleriyle aşıların salgını sona erdirmeye yardımcı olacağına dair gerçek bir umut var" değerlendirmesinde bulundu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR