On yıllardır uzay bilimcilerin akıllarında merak uyandıran “Wow Sinyali”nin duyulma sebebinin bir kuyruklu yıldız olduğu keşfedildi. Bazı uzay meraklıları bu sesi uzaylıların varlığına delil olarak sayıyorlardı. İlk olarak 40 yıl önce duyulan sesin izine yeniden rastlanması sonucunda araştırmalar derinleştirildi ve hakikat ortaya çıkarıldı.

ABD'li uzay bilimcinin bulgularına göre, “wow sinyali”nin doğuşu hidrojen gaz bulutundan yayılan radyasyon dalgaları olarak tanımlandı.

1977’DEN BERİ DUYULUYOR

ABD'nin Florida eyaletinde bulunan St Petersburg Üniversitesi'nden profesör Antonio Paris, 'Wow sinyali' olarak adlandırılan ve 1977 senesinden beri kaynağı tespit edilemeyen ilginç sesin sırrı çözüldü.

Paris, Journal of the Washington Academy of Sciences'ta çıkan metinde 40 sene evvel belirlenen sinyalin, bir kuyruklu yıldız ile Dünya arasındaki mesafenin daralmasının neticesinde ortaya çıkan izden kaynaklı var olduğu açıklandı. Paris yıldızın güneş etrafındaki dönüşü altı sene sürdüğünden yıllardır beklediğini söyledi.

Varsayımı hakkında senelerdir çalışan Paris, yanılmayı ümit ettiğini ve uzaylıların varlığına dair umutlarını korumak istediğini ifade etmişti.

Sinyal ilk olarak 15 Ağustos 1977’de, ABD'li Profesör Jerry Erhman’un çalışması neticesinde Ohio'daki rasathanede bulunmuştu.