Bağımsız Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç, dün doğumunun 92. yılında başkent Saraybosna'da bulunan mezarı yanında dualarla anıldı.

‘Bilge Kral’ Aliya 2003’te vefat etti. Dün, Kovaci Şehitliği'nde doğum günü nedeniyle hazırlanan törende, Aliya'nın kabrine çiçekler bırakıldı ve dualar edildi.

Törene katılan Aliya'nın oğlu ve Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak Üyesi Bakir İzetbegoviç, babasının izinden gittiğini söyleyerek, "Allah'a şükürler olsun ki Bosna Hersek'in birliğini koruyabileceğimiz, farklı uygarlıkların aynı haklara sahip olduğu demokratik bir ülke için uğraşacağımız bir yer bıraktı." dedi. Aliya İzetbegoviç'i anma töreninin, Aliya'nın temellerini attığı Demokratik Eylem Partisi (SDA) Gençlik Kollarının bir düşüncesi olduğunu ifade eden Bakir İzetbegoviç, Aliya'nın, bütü vatanseverler ve Müslümanlar tarafından anılması gerektiğini açıkladı.


SDA Gençlik Kolları Başkanı Salko Zlidzic de anma törenine ülkenin her yerinden birçok gencin Saraybosna'ya geldiğini söyleyerek, ‘Aliya İzetbegoviç'in doğum gününde, onun kişiliğini, eserlerini ve geride bıraktıklarını anmak istedik.’ diyerek diyerek duygularını ifade etti. 78 yaşında vefat eden Aliya'nın kabrine, törene gelen gençler tarafından 78 adet zambak bıraktı.