Türkiye yeni dönemde uluslararası alanda kazan-kazan üzerine siyasetini inşa ediyor. Genellikle siyaset üstü beraberlikler ile önemli kazanımlar sağlayan Türkiye, yeni dönemde de yüzünü Latin Amerika'ya döndü.

Bunların başında da Venezuela geliyor.

BBC'NİN GÜNDEMİNDE

Türkiye'nin Latin Amerika'daki yükselen ortağı Venezuela'ya ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomatik seferi, BBC'yi korkuttu.

BBC, Venezuela ziyareti için 'Uluslararası alanda giderek yalnızlaşan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, 10 bin kilometre uzaktaki Türkiye'nin lideri ile alışılmadık bir arkadaşlık kurmuş durumda' değerlendirmesini yaptı.

MADENCİLİK FIRSATI

BBC tarafından yayınlanan haberde, söz konusu beraberliğe neden olarak Venezuela'nın altın, maden ve yeraltı kaynakları görülüyor. Daha önce pek çok defa gündeme gelen petrol ve altın konusu masa üzerinde anlaşılmaya çok yakın bir konu olduğu için milyarlarca liralık bu pazar İngilizleri kızdırdı.

Genellikle sömürü düzenine karşı bir yapıda dostluk üzerine kurulan ekonomik ilişkiler, Türkiye'nin bu alanda elini güçlendirirken, BBC bu faaliyete karşılık 'Venezuela'da madencilik sektörü, kötü yönetim, yatırım ve AR-GE eksikliği sebebi ile meydana gelen sıkıntılarla boğuşuyor. Bu vaziyet, Türk madencilik şirketleri için potansiyel iş fırsatı demek' ifadelerini kullandı.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.