ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın belirlediği resmi sayıya göre (CENTCOM), ABD’nin liderliğinde DEAŞ ile mücadele kapsamında kurulan uluslararası koalisyonun, misyonunu başlattığı Ağustos 2014’ten Nisan ayına değin 500’e yakın, terör ile ilgisi bulunmayan insanın “istemeden” hayatını kaybetmesine sebep oldu. Bağımsız kuruluşların gözlem ve raporlarına göre ise bu sayı çok daha yüksek: 3 binden fazla masum insanın DEAŞ karşıtı koalisyon tarafından ölümüne sebep olunduğu belirtiliyor.

CENTCOM, ABD liderliğinde teşkil olunan DAEŞ’a karşı savaş ittifakının Irak ve Suriye'deki hava taarruzlarında yaşamını yitiren sivil insanlarla alakalı raporunu yayımladı. Rapora göre DEAŞ ile savaşın başlama vaktinden bu yana değin 484 insanın “kontrol dışı” şekilde ölümüne sebep olundu.

Bu süre kapsamında Irak ve Suriye’de toplamda 21 bin 35 defa hava taarruzu tertiplendiği ve bu bombardımanlar esnasında 440 sivil kaybının bildirildiğinin ifade edildiği raporda, bu sayı bir önceki ay 396 olarak geçmekteydi.

BAĞIMSIZ KAYNAKLARA GÖRE RAKAM ÇOK DAHA FAZLA

Yerel haber kaynakları ve koalisyonun faaliyetlerini yakından izleyen uluslararası / yerel bağımsız STK’lar DEAŞ karşıtı koalisyon bombardımanlarında hayatını kaybeden sivillerin sayısının çok daha fazla olduğu bildiriyorlar.
Suriye ve Irak’raki bombardıman faaliyetlerini yakından takip eden Airways isimli site, koalisyon saldırılarının başladığı günden bu yana sivil ölümüne sebep olmakta süreklilik taşıdığını ifade ediyor.

Öte yandan Airways, Amerika’nın terörle bir şekilde ilişkili olarak saydığı 2 bin 700 kişinin de bombardımanlarda öldürüldüğü ifadesine yer veriyor.