Kazakistan'da toplumsal alanda başörtüsü ve çarşafın yasaklanmasını, çocukların dini eylemlere katılımını zorlaştırılması ve ateistleri koruyan ve kollayan bir yasa taslağı hazırlanıyor.

Kazakistan’da yöneticiler, kadınların toplumsal çevrelerde başörtüsü ve çarşaf takmasını engelleyecek bir yasa önerisi üzerinde çalışıyor. Kazakistan Din İşleri Bakanlığı yöneticileri Sputnik Kazakistan’a röportajlarında, toplumsal alanlarında başörtüsü ve çarşaf takılmasını engellenemesi, 18 yaş altı olanlar dini eylemlere çekilmesinin önlenmesi ve ateistlerin haklarının korunmasını belirten bir yasa önerisi üstünde çalışmaya devam ettiklerini belirtiler.

Din İşleri Bakanı Nurlan Ermekbayev, sözü geçen yasanın Kazakistan’ın geleceğinin ve mutluluğu çin şart olduğunu belirtti. Ermekbayev’e göre, bu yasa ‘insanların radikal dini hareketlerden uzak kalmasına aşırı derecede yardımcı olacak.’

Daha önce Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in, kadınların yas dönemleri dışında siyah giysiler giymesini engellediğini planladığı öğrenilmişti. Bu plan, Nazarbayev’in ‘Araplara özgü siyah giysiler giymenin Kazak geleneklerine uymadığı’ yönündeki düşüncesiyle açıklanmıştı.

Kazakistan devlet başkanı Nurlan Ermekbayev'in islam karşıtlığı ve islam düşmanlığı yaptığı bütün kamuoyu tarafından biliniyor.Ermekbayev islam düşmanlığı başörtüsünü yasaklamaya kadar götürdü.