ABD'nin 45. Başkanı Donald Trump, görev süresinin ikinci ayında prestijini günden güne kaybediyor.
Gallup araştırma şirketi tarafından yapılan bir çalışmada, Trump'a desteğin azalması başarısız iktidarıyla eleştirilen ve milyonlarca Müslüman'ın ölümünden sorumlu olan George Bush'tan bile daha hızlı ilerliyor.

Halkın yüzde 61'i Sanders'e Destek Veriyor

Bir başka kamuoyu araştırmasında, Demokrat Parti Senatörü Bernie Sanders ise gün geçtikçe ABD halkının desteğini kazanıyor. Fox News'in bir ankete göre, ABD halkının yüzde 61'i kendini 'Demokrat sosyalist' olarak tanımlayan Sanders'e destek veriyor.

Senatör Sanders, Cumhuriyetçilerin zaferinden sonra Trump yönetimini en güçlü şekilde eleştiren siyasetçi konumunda bulunuyor. Tecrübeli senatör, Amerikan toplumunda eşitsizliğe ve finans sektörünün etkisi altında olduğunu vurguluyor. Sander mevcut siyasi düzene karşı eleştirel tavrı ile öne çıkıyor.

Son anketlerde Hillary Clinton da dibi gördü

Usa Today'in yaptığı bir ankette ise, seçimi kaybeden Hillary Clinton hakkında olumlu görüş bildirenlerin oranı ise yüzde 36'ı geçemedi.

Olumsuz görüş bildirenlerin oranı ise yüzde 55 oldu.

ABD toplumu medyayı tehdit olarak görüyor

Usa Today'in anketinde ortaya çıkan başka bir sonuç ise, Amerikan toplumu Trump'ın medyayı “Amerikan halkının düşmanı" olarak tanımlamasına destek veriyor. Ankete katılanların yüzde 42'si medyayı dürüst bulmuyor ve medyanın Trump'a karşı ön yargılı olduğunu düşünüyor.

 

Kaynak: Yeni Şafak