Britanya Kraliyet Ailesi, Passchendaele Muharebesi'nde yaşamını yitiren İngiliz ve Alman askerlerinin Belçika'da yer alan mezarlığını ziyaret etti.

BAŞBAKAN TOKALAŞIRKEN DİZ ÇÖKTÜ

Ziyarette yer alan Başbakan Theresa May, Kraliyet Ailesi'nden Prens Charles, Galler Prensi William ve eşi Kate Middleton ile selamlaşırken eğildi.
Eski gösterişli ve Büyük Britanya İmparatorluğu'ndan kalma adete göre, Britanya Kraliçesi'nin uygun bularak dizbağı nişanı takdim ettiği kişiler diz çökebiliyor.


CORBYN DİZ ÇÖKMEYİNCE OLAY OLMUŞTU

2015 senesinde, İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, Kraliçe'nin önünde diz çökmesi gereken Kraliyet Danışma Meclisi'nin törenine katılmayı kabul etmemişti.

"SİYASETİ KRALİÇE'DEN ÜSTÜN GÖREMEZSİN"

İşçi Partisi başkanın duruşu iktidardaki Muhafazakar Parti üyeleri tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Muhafazakar Parti milletvekili Alan Duncan, Corbyn'in siyaseti Kraliçe'nin üstünde tuttuğunun görüldüğünü belirterek, Corbyn'in "ciddi bir siyasi kişilik mi yoksa bir isyancı mı olduğuna karar vermesi gerektiğini" ifade etmişti.

Muhafazakar Partili bir başka milletvekili Keith Simpson da, "Bu duruş Kraliçe'yi küçümsemek anlamı taşır. Neticede kendisi anayasayı temsil etmektedir" dedi.

DİZ ÇÖKEN PRENS'E KRALİÇE'DEN FIRÇA

Geçen sene ise, Kraliçe’nin 90. yaş günü kutlamaları çerçevesine, 11 Haziran’daki Trooping the Colour (Renkleri Toplamak) faaliyetinde enteresan bir olay yaşanmıştı.

2 yaşındaki oğluyla konuşmak için diz çöken Prens William’ı eliyle dürten kraliçe, ayağa kalkması uyarısında bulunmuştu.