25 Eylül tarihinde birçok tepkiye rağmen bağımsızlık referandumu yapmaya karar veren Mesud Barzani, fikrinden geri dönmüyor.

IKYB Lideri Barzani, bugün yaptığı yeni açıklamasında, ‘referandumun yerine sunulacak olası bir alternatif için zaman yok. Artık çok geç’ ifadelerini kullandı.

GERİ ADIM ATMAYACAĞINI SÖYLEMİŞTİ

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, bağımsızlık referandumundan geri dönüş olmadığını ifade etmişti.

IKBY Başkanı Barzani Erbil'de bir grup akademisyenle buluştu. Burada verdiği demeçte Barzani, "Tüm taraflara referandumdan geri adım atılmayacağı ve zamanında yapılacağı teminatını veriyorum." dedi.

ABD İPTAL EDİLMESİNİ İSTEDİ

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Kuzey Irak’ta yapılması planlanan referandum ile ilgili yaptığı açıklamada, ‘ABD, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin yapacağı referandumu hiçbir şekilde desteklemiyor. Tartışmalı yerlerde söz konusu referandumu düzenlemek, çok net bir şekilde provokatif ve istikrarsızlaştırıcıdır. Bu nedenle IKBY idaresine, referandumu iptal etmesi ve Bağdat’la ciddi görüşmeler dahilinde sürdürülebilir diyaloğa girmesini öneriyoruz.’ ifadelerini kullandı.

ABD idaresi, uzunca bir zamandır referandumun ertelenmesine yönelik açıklamalarda bulunurken, Beyaz Saray'ın ilk defa referandumun iptal edilmesi için açıklama yapması ise dikkatleri üzerine çekti.