Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'ye, Türkiye’nin sınırdaki askeri hareketliliği ve Habur sınır kapısını kapatma ihtimali konusunda ne düşündüğü de soruldu. "Sınırları dahilinde ne yaptıkları onların kararı" diyen Barzani, "Biz kendi topraklarımıza bakarız" ifadelerini kullandı.

Barzani, "Umarız Türkiye sınırı kapatmaz. Çünkü iki taraf da bundan fayda sağlamaz" dedi.

BARZANİ'DEN REFERANDUM AÇIKLAMASI

Barzani tartışmalı referandumla alakalı son kararını bugün açıklayacağı duyurulmuştu.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, 1 gün kala yaptığı son açıklamada anayasaya aykırı sözde bağımsızlık referandumunun yarın yapılacağını yineledi.

Ofisinden yapılan açıklamada, Barzani'nin Erbil'in Salahaddin kasabasındaki başkanlık konutunda Birleşmiş Milletler (BM) Irak Temsilcisi Jan Kubis'i kabul ettiği belirtildi.

Açıklamada, Barzani ve Kubis'in yarın yapılması planlanan referandumu ele aldıkları ifade edildi.

Açıklamaya göre, uluslararası toplum ve BM'nin referandumun iptal edilmesi çağrıları hakkında Barzani, Kubis'e, "referandumun demokrasinin en sade hali olduğunu belirterek, halkın kararını verdiğini, bundan geri dönüş olmayacağını ve 25 Eylül'de referandumun sonuçlanacağını" söyledi.

Barzani ayrıca "Bağdat ile görüşmelere açık olduklarını, kapıların kapatılmadığını, sınır ve diğer meseleleri çatışmadan uzak barışçıl bir ortamda görüşebileceklerini" kaydetti.

IKBY'deki tartışmalı referandum kararı

IKBY Başkanı Barzani, 7 Haziran'da siyasi partilerle bir araya geldikten sonra 25 Eylül'de Kerkük ve diğer tartışmalı bölgeleri de kapsayacak şekilde referandum yapacaklarını duyurmuştu.