Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin lideri Mesud Barzani 25 Eylül'de yapılacağını ilan ettiği referanduma günler kala İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye açıklamalar yaptı.

SONUÇLAR KABUL EDİLMEZSE...


Mesud Barzani, referandumdan sonra Bağdat yönetimiyle görüşmelerin başlayacağını belirtti. Görüşmelerde "sınırlar, su ve petrolün" söz konusu olacağını kaydeden Barzani, Bağdat yönetiminin görüşmelere yanaşmaması halinde Kürtlerin sınırlarını kendilerinin çizeceğini belirtti.


"REFERANDUM BAĞIMSIZLIĞA GİDEN İLK ADIM"


Referandumu "bağımsızlığa giden ilk adım" olarak değerlendiren Barzani, "Kürdistan'daki insanlar ilk defa özgürce geleceklerine ilişkin karar verecekler" ifadelerini kullandı.

Referandumun direkt bağımsızlık anlamına gelmediğini aktaran Barzani neticenin Bağdat hükümetiyle yapılacak görüşmelerde Kürtlerin elini güçlendireceğini öne sürüyor.

KUZEY IRAK BAĞIMSIZLIK REFERANDUMU


Kürt lider referandumun Irak'ın kararlılığını ve güvenliğini etkileyeceği eleştrilerine ise, "Irak'ta kararlılık ve güvenlik mi var" biçiminde cevap verdi. Referandum Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Duhok, Erbil ve Sülaymaniye gibi şehirlerin yanısıra Kerkük, Mahmur, Hanakin ve Şengal'de de yapılacak.

Barzani Kerkük'te "hayır" oyu çıkarsa bu duruma saygı göstereceklerini belirtti. Ancak Şii milisler ve Bağdat yönetimi Kerkük'te Kürt referandumunun yapılmasına karşı olduklarını açıklamıştı.