Barzani, Erbil'in Soran ilçesinde katıldığı "evet" mitingindeki  yaptığı konuşmada, "Referandumu yalnızca 'Bakın referandum düzenliyor' diye yapmıyoruz. Referandumdan hedefimiz, tüm dünyaya bağımsızlık istediğimizi belirtmek içindir." ifadelerini kullandı.

"REFERANDUMUN ALTERNATİFİ YOKSA..."


Referandumun ertelenmesi hususuna değinen Barzani, "Her zaman bunu söyledik: Eğer referandumun yerini tutacak bir teklif sunulursa hiç problem değil, fakat referandum gibi bir alternatif yoksa bunun ertelenmesi olanaksızdır." diye konuştu.
Sorunlarının uluslararası toplumla değil yalnızca Bağdat'la olduğuna vurgu yapan Barzani, 25 Eylül referandumunu ertelemenin sadece merkezi yönetimle referanduma denk bir anlaşma yapılmasına bağlı olduğuna dikkati çekti.

BAĞDAT - ERBİL İLİŞKİSİ


IKBY Başkanı, "Bağdat ile sorunları çözmemiz lazım. Bu da, şöyle olabilir: Erbil ve Bağdat arasında, referandumun yerini tutacak ikili bir anlaşma yapılıp ABD ve Avrupa ülkeleri tarafından desteklenir ve yerine getireceğine dair garanti verilirse, o zaman referandumun alternatifi olur. Ancak size gerçeği söylemem gerekirse Bağdat bu konuda istenilen şekilde adım atmış değil." ifadelerini kullandı.

Başta Türkiye olmak üzere ABD, Fransa ve İran gibi ülkeler referanduma karşı çıkmıştı.