Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, 25 Eylül'de yapılması planlanan referandum için taraftarlarına davette bulunarak, bağımsızlık dışında başka bir alternatiflerinin olmadığı sözünü tekrarladı.

Barzani, önderliğini yaptığı Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) 71'inci kuruluş sene-i devriyesi vesilesiyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Mesajında, KDP'lilere ilanda bulunan Barzani, "Kürdistan halkının yanında bütün olanaklarımızı seferber ederek, referandum ve bağımsızlık sürecine destek vermenizi bekliyorum zira bağımsızlığın dışında halkımızın başka bir alternatifi yok." ifadelerine yer verdi.

Bağımsızlığı niye istediklerine ve neden bu yolu seçtiklerine de değinen Barzani, "Barış ve kalkınmanın güçlenmesiyle felaketlerin yeniden oluşamaması adına bunu yapıyoruz." dedi.

IKBY Başkanı Barzani, 7 Haziran tarihinde siyasi partilerle yaptığı görüşme sonrası referandumun 25 Eylül'de yapılacağını belirtmişti.

IKBY Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu ise, dün verdiği demeçte referandum için belirlenen tarihin onaylandığını bildirmişti.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ise, Barzani'nin referandum ilanının ardından verdiği demeçte, bunun anayasaya aykırı olduğunu ifade ederek, neticeyitanımayacaklarını söylemişti.

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi de geçen hafta düzenlediği basın toplantısında, şimdiye kadar IKBY'nin referandumuna resmi bir şekilde destek veren herhangi bir ülkenin çıkmadığını dile getirmişti.