Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Londra merkezli El-Hayat gazetesine yaptığı açıklamada, Telafer'in kurtarılması, Haşdi Şabi ve Kürtlerin bağlantıalrı ile 25 Eylül'de yapılması tahmin edilen bağımsızlık referandumu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

25 Eylül'de yapılması öngörülen referandum kararını, "bağımsızlığa adım atmak" şeklinde ifade eden Barzani, bunun şiddetten uzak barışçıl bir süreç olduğunu dile getirdi.

"Referandumun asıl hedefi, yeni felaketler ve savaşların yaşanmasını engellemektir" diyen Barzani, "Biz savaş istemiyoruz. Tersine kardeşlik ve dostluk ilanında bulunduk. Referandum tarihi konusunda ise Kürdistan'ın siyasi partileri buna karar verip, tarihi belirledi ve geri dönüş de yok." diye konuştu.

IKBY Başkanı Barzani, bazı kesimlerin referandumun zamanlamasına dair eleştirisine ilişkin ise "Soruyoruz; referandum için uygun tarih ne zaman gelecek? Başkalarının onayını beklersek, uygun zaman kesinlikle gelmeyecektir. Yalnızca Kürdistan halkı referandum tarihini tayin edebilir." ifadelerini kullandı.

TELAFER OPERASYONU


Telafer'i DEAŞ'tan kurtarma operasyonuna İran destekli Haşdi Şabi milislerinin katılması kararıyla sorunların daha karmaşık bir hal alacağı ikazında bulunan Barzani, "Operasyonun en başından beri Telafer'i, uluslararası koalisyon güçlerinin desteğiyle Irak ordusunun alması gerektiği düşüncesindeyiz. Orada intikam operasyonunun patlak vermesinden endişe duyuyoruz. Masum kadın ve çocuklar zarar görüp, sorunlar daha karmaşık hale gelebilir." görüşünü dile getirdi.

Son olarak Musul'un Sincar ilçesindeki terör örgütü PKK'nın varlığına da değinen Barzani, "PKK'lı militanların Sincar'daki varlığı yasal değildir. Kürdistan Bölgesi'nin resmi güvenlik güçleri dışında başkalarının bölgede varlık göstermesine izin vermeyeceğiz." dedi.